Około stu podmiotów, nie tylko organizacji pozarządowych, ale też samych mieszkańców, zgłosiło uwagi do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy do 2022 roku. Z końcem kwietnia zakończyły się jego konsultacje społeczne. Poprosiliśmy wiceprezydenta Warszawy, Michała Olszewskiego o pierwsze podsumowanie tego procesu.
Ogólnie o zgłoszonych uwagach
– Minęło zbyt mało czasu od zakończenia konsultacji, abym mógł przedstawić szczegółowe informacje na temat zgłoszonych opinii – zastrzega wiceprezydent Michał Olszewski.
– Po wstępnym zapoznaniu się z przesłanymi opiniami mogę powiedzieć, iż dzielą się one na dwie grupy. Pierwsza z nich to uwagi organizacji lobbujących za rozwiązaniami na rzecz jakiegoś środowiska bądź grupy. Druga grupa to uwagi mieszkańców. One dotyczą najczęściej spraw bardzo praktycznych, np. kolejności remontów poszczególnych budynków. Wydaje się jednak, iż duża część opinii została przekazana nam zbyt wcześnie, gdyż dotyczą one momentu wdrażania programu, a nie jego założeń, które teraz konsultujemy – wyjaśnia.
– Podam przykład: jeśli podajemy katalog zamknięty pewnych czynności (np. podmiotów, z którymi na dalszym etapie miasto będzie współpracować przy realizacji danego przedsięwzięcia), to wiadomo, że później to ograniczenie będzie nas obowiązywać. Właśnie takie sprawy musimy wychwycić na obecnym etapie i dokonać niezbędnych uzupełnień dokumentu. Ale nie podajemy gotowych rozwiązań dotyczących wszystkich inwestycji. To nie ten etap – tłumaczy wiceprezydent.
Nie oznacza to jednak, że owe spostrzeżenia przepadną – zostaną one poddane dyskusji w momencie omawiania dokumentów dotyczących poszczególnych inwestycji. Jak podkreślił wiceprezydent Olszewski, aktywny udział organizacji i mieszkańców także na etapie wdrażania samego procesu rewitalizacji jest bardzo ważny.
Zainteresowanie konsultacjami
Wiceprezydent miasta zwrócił uwagę na duże zainteresowanie konsultacjami ZPR. O ich atrakcyjności zadecydowały w dużej mierze spacery praskie, prowadzone przez przewodników varsavianistów. Przeprowadzono sześć takich spacerów po dzielnicach objętych programem. Podczas tych spotkań mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia w praktyce, o czym traktuje dokument.
– Nie liczyliśmy na to, że każdy przebrnie przez 250 stron programu. Dlatego właśnie organizowaliśmy spacery i spotkania konsultacyjne. W ich trakcie mieszkańcy, przedstawiciele organizacji mieli okazję do naocznego przekonania się, o czym mowa w dokumencie. Co ciekawe, inne osoby uczestniczyły w spotkaniach, inne wybierały weekendowe praskie spacery – zauważył Michał Olszewski
Dalszy harmonogram prac
Zatwierdzenie Programu przez prezydent miasta planowane jest na początek czerwca, 17 czerwca odbędzie się konferencja podsumowująca konsultacje, a tydzień później posiedzenie rady miasta zatwierdzające dokument.