Na zakończenie kalendarzowego lata w Warszawie odbędą się Jesienne Targi Książki, organizowane przez Fundację Historia i Kultura, pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy. Festiwal literacki odbywać się będzie w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Od 20 do 22 września w namiotach ustawionych w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, przed Kinotekąmożna będzie odwiedzić wydawców literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej, młodzieżowej a także antykwariuszy i wydawców gier planszowych.
Międzynarodowe spotkania wokół książek
Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy. Już w piątek 20 września, kilka dni po oficjalnej premierze, pojawi się Anne Applebaum, która opowie o książce „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”. Laureatka Nagrody Pulitzera, która w najnowszej publikacji wzywa demokratyczne rządy oraz nas samych do fundamentalnej przemiany polityki i wartości w celu zwalczania nowego rodzaju zagrożenia jakim są państwa autokratyczne.
Na scenie pojawi się również gruziński pisarz, laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej Iwa Pezuaszwili. Opowie o nagrodzonej książce „Zsyp”, poruszającej opowieści o stawaniu w obliczu różnych momentów prawdy i o braku możliwości rozwiązania problemów w prosty, racjonalny sposób.
Rower zachęci do czytania
Po terenie targowym z duńskimi i polskimi książkami będzie jeździł BookBike DK-PL - specjalnie zaprojektowany rower cargo, który zachęca do czytania i przybliżania kultury Danii i Polski oraz promuje jazdę rowerem. To inicjatywa duńsko-polskiego duetu Jacoba Dammas i Józefiny Jarmużewskiej.
Publiczność́ będzie mogła także śledzić́ projekt online na facebook.com/BookBikeDKPL/, gdzie codziennie umieszczane będą̨ krótkie relacje ze zdjęciami i video.
Filmowo i sportowo
W programie targów jest także spotkanie z Małgorzatą Oliwią Sobczak, autorką serii „Kolory zła”, której zekranizowany pierwszy tom podbił Netflixa, a także spotkanie wokół książki „Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki” Macieja Jarkowca.
Choć Igrzyska w Paryżu już się zakończyły, to w stulecie debiutu Polaków na olimpiadzie warto przybliżyć zapomniane historie sportowców. Podczas targów w programie także spotkanie z Danielem Lisem wokół książki „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na Igrzyskach Olimpijskich”.
Dla dorosłych i dla dzieci
Na scenie zaprezentują się również m.in.: Marek Sygacz „Gruzy kalifatu”, Michał Zgajewski, Anna Fryczkowska „Saga o ludziach ziemi”, Mateusz Pakuła „Skóra po dziadku”, Michał Książek „Atlas dziur i szczelin” – książka, która zdobyła w 2024 r. nagrodę Literacką Warszawy, znalazła się również w ścisłym finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż roku 2023, Wojciech Orliński i jego najnowsza książka popularnonaukowa „Bum. Wszystko co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień” czy Melka Kowal, znana influencerka instagramowa i jej nowość „Matki na fejsie”.
Publiczność dziecięcą i młodzieżową może zainteresować spotkanie z Marcinem Kruszewskim „Prawo Marcina”. Najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienia, które odbędą się w sobotę i w niedzielę o godz. 10.00 na Scenie Głównej.
Szczegółowy program i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.historiaikultura.pl
Źródło: Urząd m.st. Warszawy