Nowa ścieżka rowerowa, plac zabaw, więcej latarni? A może święto ulicy lub piknik sąsiedzki? Opisz, zbierz 15 osób, które popierają twój pomysł i złóż wniosek. Zmień swoją okolicę.
Wszystko w ramach pierwszego w Warszawie budżetu partycypacyjny, czyli takiego, w którym sami mieszkańcy decydują na co wydać kwoty wydzielonez budżetów dzielnic. W sumie do podziału jest ponad 25 mln złotych, gdyż z budżetu każdej z warszawskich dzielnic została wydzielona kwota od 0,5 do ponad 1%.
Przyjdź i zapytaj
Stołeczny ratusz zaprasza mieszkańców do pierwszego punktu informacyjnego, który będzie działał już od czwartku, 23 stycznia w godz. 14:00-18:00 przy ul. Senatorskiej 27 w Centrum Komunikacji Społecznej (sala na parterze).
Co to jest budżet partycypacyjny?
W ramach budżetu partycypacyjnego mogą być zgłaszane projekty**mieszczące się w zadaniach dzielnic oraz takie, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego (2015), dotyczące terenów ogólnodostępnych i będących we władaniu m.st. Warszawy. Jeżeli dana dzielnica dopuści taką możliwość, akceptowane będą propozycje projektów zadań dotyczące terenów nie będących we władaniu m.st. Warszawy, pod warunkiem dołączenia do formularza zgłoszeniowego zgody właściciela terenu.
Najpóźniej od 25 maja do 19 czerwca 2014 r. odbędą się publiczne dyskusje nad zgłoszonymi pomysłami. To bardzo ważny element budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy będą mogli poznać każdy projekt i przekonać się, na który z nich zagłosować, który jest dla nich najbardziej potrzebny i najciekawszy.
Finałem będzie głosowanie pod koniec czerwca, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Glosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.
Etapy budżetu partycypacyjnego w dzielnicach
- zgłaszanie propozycji projektów – od 20 stycznia do 9 marca 2014 r.,
- weryfikacja i opiniowanie formalne przez urzędy dzielnic zgłoszonych projektów – do 4 maja 2014 r.,
- wybór 50 projektów przez osoby, które je zgłosiły pod głosowanie – od 11 maja do 24 maja 2014 r.,
- publiczna dyskusja mieszkańców nad złożonymi projektami – najpóźniej od 25 maja do 19 czerwca 2014 r.
- głosowanie mieszkańców na projekty – od 20 czerwca do 30 czerwca 2014 r.,
- ogłoszenie listy projektów przeznaczonych do realizacji –15 lipca 2014 r. 7. realizacja projektów – 2015 rok
- weryfikacja i opiniowanie formalne przez urzędy dzielnic zgłoszonych projektów – do 4 maja 2014 r.,
Więcej informacji na temat budżetu partycypacyjnego na 2015 rok pod adresami:
Źródło: Urząd m.st. Warszawy, oprac. warszawa.ngo.pl