Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Pieniądze dla NGO z Pozarządowego Funduszu Pożyczkowego
RCWIP, oprac. red. wroclaw.ngo.pl
Aż do 150 tys. zł na atrakcyjnych warunkach mogą pożyczyć dolnośląskie organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne. Tym razem to nie przekoloryzowana reklama banku, ale oferta Pozarządowego Funduszu Pożyczkowego – innowacyjnego narzędzia stworzonego przez NGO dla NGO, oferującego kredyty szyte na miarę trzeciego sektora.
Redakcja: Po co powstał Pozarządowy Fundusz Pożyczkowy?
Honorata Ziubrak: – W województwie dolnośląskim działa już około dziewięciu tysięcy podmiotów ekonomii społecznej, z czego zdecydowaną większość stanowią organizacje pozarządowe. Aż trzy na cztery z nich nie posiada żadnych rezerw finansowych, ma problemy z płynnością oraz trudności w pozyskiwaniu środków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Celem Funduszu jest zapewnienie podmiotom ekonomii społecznej trwałości oraz zwiększenie ich stabilności finansowej, jak również umożliwienie organicznego rozwoju i profesjonalizację oferowanych usług.
Ale czy NGO nie może po prostu pójść do banku i wziąć pożyczki?
H.Z.: – Oferta komercyjnych instytucji udzielających kredytów nie jest dostosowana do specyfiki ubiegających się o nie organizacji pozarządowych. Brak jest procedur bankowych uwzględniających charakter ich działania, a kadra obsługująca proces pożyczkowy nie zna zwyczajów i praw rządzących trzecim sektorem. NGO mają z kolei niski potencjał finansowy, co sprawia, że nie stanowią dla banków „smacznego kąska”. To jedynie wierzchołek góry lodowej powodów, dla których podmioty ekonomii społecznej potrzebują sprofilowanej oferty kredytowej.
Zatem, jak można otrzymać pożyczkę z Pozarządowego Funduszu Pożyczkowego i o jakich kwotach rozmawiamy?
H.Z.: – Oferujemy pożyczki w wysokości od trzech do nawet 150 tys. zł. Możliwości są jednak uzależnione od aktualnego stanu środków w portfelu Funduszu. Chcę podkreślić, że projekt ma charakter innowacyjny i zakłada zwiększenie swojego potencjału kredytowego w miarę rozwoju. Wszelkie informacje na temat procedury ubiegania się o wsparcie można znaleźć na stronie internetowej www.fundusz.przedsiebiorczoscspoleczna.pl. Ponadto, są tam podane dane kontaktowe do Opiekunów Finansowych, którzy konsultują i przyjmują wnioski. Docelowo będą oni fizycznie dostępni we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Oprócz pożyczek, NGO mogą skorzystać również ze wsparcia z zakresu zarządzania finansami. Obejmuje ono cykl spotkań z Opiekunami pracującymi metodą coachingową. W ramach takich konsultacji tworzone są np. plany usprawniające zarządzanie finansami w organizacji.
Do kogo jest skierowana wasza oferta?
H.Z.: – Obecnie udzielamy pożyczek dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych, które są zarejestrowane na Dolnym Śląsku. O pożyczkę ze środków Funduszu mogą ubiegać się podmioty ekonomii społecznej, które posiadają osobowość prawną i są organizacjami pozarządowymi w rozumieniu art.3 ust.2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie lub są spółdzielniami socjalnymi.
Co dokładnie oferujecie?
H.Z.: – W ofercie mamy dwa rodzaje produktów: STANDARD i START GO. Pierwszy jest przeznaczony na zwiększenie płynności finansowej podmiotu. Przykładowo, jeśli organizacja ma podpisaną umowę na dofinansowanie swoich działań z funduszy publicznych i projekt powinien być realizowany, ale jeszcze nie dotarły środki na jego wykonanie, wtedy wkraczamy my. Fundusz może udzielić pożyczki niejako „pod umowę”. Kredyt możemy rozłożyć maksymalnie na 12 rat. Drugi rodzaj pożyczek jest przeznaczony na podjęcie działalności zarobkowej lub wprowadzenie nowych produktów albo usług do prowadzonej działalności odpłatnej pożytku publicznego, czy też działalności gospodarczej w organizacjach pozarządowych i spółdzielniach socjalnych. W przypadku tego instrumentu wymagamy wkładu własnego w wysokości min. 5 proc., a okres spłaty to maksymalnie 36 miesięcy.
Czy prócz dostosowania procedur udzielania pożyczek do potrzeb trzeciego sektora, oprocentowanie tych produktów jest również konkurencyjne względem oferty komercyjnej?
H.Z.: – Oprocentowanie pożyczek z Pozarządowego Funduszu Pożyczkowego wynosi 7,9 proc. w skali roku, zatem zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, że oprócz wyjątkowo atrakcyjnych warunków finansowych, produktów dostosowanych do potrzeb i możliwości NGO, czy w końcu dodatkowego wsparcia merytorycznego, najistotniejszym może się okazać fakt, że organizacje pozarządowe mogą w ogóle skorzystać z instrumentu pożyczki, co dla wielu z nich było dotychczas po prostu niemożliwe.
Czy w takim razie pożyczanie pieniędzy organizacjom pozarządowym nie jest zbyt ryzykowne?
H.Z.: – To, że NGO często nie mają majątku, generują zysk niesystematycznie bądź w ogóle nie osiągają przychodów ze swojej działalności, nie oznacza, że nie są w stanie regulować zobowiązań. Wymagają jedynie trochę większego pochylenia się nad ich potrzebami oraz uwarunkowaniami sektora. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ma wieloletnie doświadczenie zarówno w budowaniu od zera, jak i zarządzaniu podmiotami ekonomii społecznej. Znamy specyfikę NGO oraz charakter problemów, z którymi przychodzi im się mierzyć. Na naszej wiedzy i umiejętnościach w głównej mierze bazuje projekt Funduszu i stąd wynika jego innowacyjność.
Czy to pierwszy tego typu projekt w Polsce?
H.Z.: – Nie, choć na Dolnym Śląsku jesteśmy pionierami. Dotychczas nie funkcjonował w naszym województwie Fundusz skierowany wyłącznie do podmiotów ekonomii społecznej, co również stanowi o innowacyjności przedsięwzięcia. Powstało ono w lutym ubiegłego roku w ramach projektu innowacyjnego pn. „Fundusz Pożyczkowo – Poręczeniowy jako narzędzie zapewnienia trwałości instytucji ekonomii społecznej” w ramach PO KL. Sama faza testowania mechanizmu Funduszu była przewidziana na kilkanaście miesięcy i właśnie się kończy. Dotychczas złożonych zostało już 18 kompletnych wniosków, a nasi Opiekunowie przeprowadzili szereg spotkań z podmiotami zainteresowanymi skorzystaniem z pożyczki.
Oprócz udzielania pożyczek Fundusz będzie prowadził jakąś dodatkową działalność?
H.Z.: – Oferujemy wsparcie okołofunduszowe w zakresie zarządzania finansami w podmiotach ekonomii społecznej objętych pożyczkami z Funduszu. Pomagamy podjąć decyzje skąd i w jaki sposób pozyskać środki finansowe oraz na jakie cele je przeznaczyć. Doradzamy, w jaki sposób wydatkować zasoby pieniężne, aby optymalnie realizować cele danego podmiotu. Wszystkie te działania mają służyć po pierwsze zapewnieniu efektywności zaciąganej pożyczki, jak również zainspirowaniu kadry odpowiedzialnej za finanse w NGO do pogłębienia wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania.
Czy Fundusz będzie kontynuowany po zakończeniu projektu?
H.Z.: – Zależy to w dużej mierze od decyzji urzędników, czy pozostawią środki stanowiące kapitał pożyczkowy Funduszu, by mógł być w tym celu wykorzystywany w przyszłości. Czas pokaże.
Dziękuję za rozmowę.
H.Z.: – Dziękuję również i zapraszam podmioty ekonomii społecznej na stronę www.fundusz.przedsiebiorczoscspoleczna.pl oraz do kontaktu z Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w celu zdobycia szczegółowych informacji nt. możliwości uzyskania wsparcia.
Źródło: informacja nadesłana
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.