Likwidacja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaplanowana była pierwotnie na 2012 r. Wyrok odroczono do 2015 r. Czy zgłoszony przez posłów projekt ustawy uratuje Fundusz na zawsze? O jego pozostawienie apelowało 55 organizacji.
Państwowe fundusze celowe nigdy nie miały dobrej prasy. Ich liczba i koszty obsługi powszechnie krytykowano. Dlatego w różnych okresach, szukając oszczędności budżetowych, próbowano zmieniać zasady działania tych jednostek lub je likwidować. Taki los miał spotkać Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najpierw w 2012 r. (potem w 2015) Fundusz miał stracić osobowość prawną i stać się wyodrębnionym rachunkiem bankowym, zarządzanym przez wskazanego w ustawie ministra. Biuro w Warszawie pozostałoby do obsługi rachunku, a oddziały zostałyby zlikwidowane.
Nie wiadomo co stałoby się z programami PFRON-u, które realizowane było z poziomu centralnego (biuro), jak i wojewódzkiego (oddziały), skierowanymi do organizacji pozarządowych oraz do osób indywidualnych.
Jeśli do końca roku Sejm przyjmie propozycje posłów, wszystko zostanie po staremu. Tym razem nie będzie to już prawdopodobnie "odroczenie wyroku", ale "anulowanie kary". Jak tłumaczył poseł Sławomir Piechota (w wypowiedzi dla niepelnosprawni.pl), okres 2012-2015 miał pokazać czy dotychczasowa samodzielność Funduszu nie będzie stała w kolizji z zasadami finansów publicznych. Przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapowiadał projekt, mający pozwolić Funduszowi przetrwać.
Celem nowelizacji jest zaproponowanie rozwiązań, zmierzających do utrzymania stabilnego i silnego systemu zarządzania środkami Funduszu, podlegającego społecznej kontroli, co jest możliwe przy zachowaniu osobowości prawnej Funduszu i jego organów, tj. Zarządu Funduszu i Rady Nadzorczej.
(i dalej)
Propozycja pozbawienia Funduszu osobowości prawnej spotkała się z silnym protestem środowiska osób niepełnosprawnych. Do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wystąpienia w tej sprawie skierowało 55 organizacji pozarządowych, organizacje pracodawców i organizacje związkowe oraz wiele indywidualnych osób niepełnosprawnych. Dotychczasowa formuła funkcjonowania Funduszu, sprawdziła się, a zatem, celowe wydaje się jej pozostawienie, tym bardziej, że rozwiązanie to nie generuje żadnych kosztów.
projekt:
Ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (www.sejm.gow.pl)
zobacz też:
Co dalej z PFRON? (niepelnosprawni.pl)