Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Pew Global Center: Polacy bardziej zadowoleni z życia niż 20 lat temu, ale coraz większa przepaść pokoleniowa
Aleksandra Soboń-Smyk
Ośrodek badań The Pew Research Center przeprowadził szerokie badanie opinii publicznej w krajach byłego bloku komunistycznego – w tym w Polsce – i porównał wyniki z badaniami przeprowadzonymi w 1991 r.
Najważniejsze wyniki badania “The Pew Global Attitudes Project” wśród Polaków:
- W ciągu ostatnich 20 lat zwiększył się odsetek Polaków, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że „wybory dają takiej osobie jak ja możliwość decydowania, co będzie robił rząd”, choć nadal nie jest on wysoki – 41% w 1991 i 47% w 2009 r.
- Wzrosło poparcie Polaków dla zmiany na system wielopartyjny (66% w 1991 r. i 70% w 2009 r.)
- O 9% spadło poparcie dla zmiany systemu ekonomicznego (przejścia z gospodarki kontrolowanej przez państwo do gospodarki wolnorynkowej) – 80% w 1991 r. i 71% w 2009 r.
- Bardzo wzrosła satysfakcja Polaków z życia – w 1991 zadowolenie ze swojego życia wyrażało 12% respondentów, a w 2009 aż 44%. Wynik Polski jest najwyższy spośród wszystkich badanych krajów.
- Wyrażany poziom satysfakcji z życia różni się w zależności od wieku respondentów. Wśród osób w wieku 18-29 lat dziś 50% wyraża satysfakcję z życia w porównaniu z 13% w 1991 r., podczas gdy spośród osób w wieku ponad 65 lat satysfakcję wyraża dziś 29% w porównaniu z 15% w 1991. Taka przepaść pokoleniowa nie była widoczna w 1991 r.
- Różnice pokoleniowe widać też przy akceptacji demokracji – osoby młodsze akceptują przejście do kapitalizmu i demokracji częściej niż osoby starsze.
- 35% badanych Polaków uważa, że sytuacja ekonomiczna ludzi pogorszyła się w porównaniu z czasami komunizmu.
- 53% jest zadowolonych z demokracji, 42% uznaje, że zwykli ludzie zyskali na zmianie systemu politycznego.
- W porównaniu z 1991 r. spadła liczba Polaków, którzy zgadzają się z opinią, że „bogaci się bogacą, a biedni ubożeją” – z 70% do 55%.
- Wzrosła liczba osób, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że „większość wybieranych polityków liczy się z opinią, osób takich jak ja” – z 24% do 37%.
- Według Polaków na zmianie systemu najbardziej zyskali politycy (uważa tak 92%), potem przedsiębiorcy (85%), a najmniej osób uważa, że zyskali zwykli ludzie (42%).
- Wśród Polaków przeważa pogląd, że system demokratyczny ma przewagę nad rządami silnego przywódcy (56% do 35%).
Cały raport można przeczytać na stronie internetowej Pew Research Center.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.