PE: Integracja uchodźców pilna, ale nie kosztem najsłabszych grup społecznych
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim przyjęła 30 maja 2016 r. sprawozdanie w sprawie uchodźców: włączenia społecznego i integracji na rynku pracy. O działaniach, jakie proponuje komisja, opowiada poseł sprawozdawca Brando Benifeim (S&D, Włochy).
W jaki sposób Pana sprawozdanie odpowiada na obawy Europejczyków związane z gospodarczymi i społecznymi wyzwaniami spowodowanymi przez kryzys uchodźczy?
Integracja osób objętych międzynarodową ochroną - obowiązek jednostek ludzkich ze względu na solidarność z tymi, którzy uciekają przed wojną i zagrożeniami dla swojego życia - musi być prowadzona w taki sposób, by nie tworzyć społecznego dumpingu, nietolerancji czy społecznej dyslokacji w państwach przyjmujących. Kryzys dotknął wiele europejskich państw i nadal widzimy jego gospodarcze konsekwencje. Musimy odpowiedzieć na integrację uchodźców w taki sposób, by nie było to postrzegane jako anulowanie polityk, które mają na celu wsparcie ludzi w trudnościach. Główną inspiracją naszych propozycji jest to, że integracja jest wielkim wyzwaniem, ale może ona być traktowana jako zasób, szansa.
Zatrudnienie jest kluczowe dla uchodźców, by mogli się utrzymać i integrować ze społeczeństwem. Jakie problemy napotykają?
W sprawozdaniu dyskutujemy także o możliwościach nowelizacji już obowiązujących przepisów, jeśli chodzi o dostęp uchodźców do rynku pracy, w tym gwarantowany dostęp dla osób ubiegających się o azyl i uchodźców przez 6 miesięcy, a nie jak teraz przez dziewięć. To ważne, by szkolić ludzi w taki sposób, by spełniali potrzeby biznesu i pomóc im znaleźć pracę na podstawie ich kompetencji i kwalifikacji.
Jakie środki należy podjąć, żeby ułatwić integrację?
Więcej informacji:
Źródło: Parlament Europejski