Tadżykistan jest najbardziej wysuniętą na południe dawną republiką radziecką, graniczącą m.in. z Chinami na zachodzie i Afganistanem na południu. Dość szybko po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku w kraju wybuchła wojna domowa trwająca do 1997 roku. Konflikt pochłonął około 50 000 ofiar oraz cofnął kraj w rozwoju. Dziś Tadżykistan to najbiedniejszy kraj dawnego ZSRR, a około 50% tadżyckiego PKB stanowią pieniądze przesyłane przez milion emigrantów z tego kraju pracujących w Rosji.
W rejonie Shahrtuuz graniczącym z Afganistanem i Uzbekistanem istnieją wioski zamieszkane głównie przez kobiety, dzieci i starców. Często jedynymi żywicielkami rodzin są kobiety, pracujące na polach bawełny. Nierzadko jedyną zapłatą za całoroczną pracą jest słoma pozostała po zbiorze bawełny, służąca za opał podczas zimy.
W 2012 roku Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz lokalna pozarządowa organizacja Chashma (czyli „Źródło”) prowadzona przez kobiety, które kiedyś same znalazły się kryzysowej sytuacji wyszły na pomoc mieszkankom tego rejonu. PCPM i Chashma wspierają kobiece i rodzinne przedsięwzięcia: od pomysłu na biznes i stworzenia biznesplanów, po udzielanie mikrokredytów. Jak przyznaje koordynatorka projektu z ramienia PCPM Magdalena Kowalczyk „pożyczkobiorcami są osoby, które nie mają szansy na uzyskanie kredytu w banku. W 2012 roku projekt objął 105 osób, w roku 2013 – kolejnych 50”. Kobiety zakładają piekarnie, tkają dywany na sprzedaż, inwestują w krowy sprzedając mleko oraz jego przetwory na bazarze, hodują kury i sprzedają jaja, handlują zwierzętami (najczęściej kupują młode owce, które po odkarmieniu sprzedają z zyskiem), zakładają pracownie krawieckie, intensywnie uprawiają ogrody lub dzierżawią ziemię, suszą i konserwują warzywa i owoce z przeznaczeniem na sprzedaż zimą.
10 października 2013 odbyła się konferencja kończąca tegoroczną edycję projektu, w której uczestniczyły także media (w tym ogólnokrajowe radio Vatan transmitujące konferencję na żywo). 11 października Państwowy Komitet Inwestycji i Zarządzania Mieniem Państwowym Republiki Tadżykistanu oficjalnie uhonorował Sanovbar Imomnazarową, dyrektorkę organizacji Chashma, i przekazał podziękowanie za wkład w tworzenie miejsc pracy dla kobiet.
„Serdeczne podziękowania składam wszystkim polskim podatnikom” – takie zdanie znalazło się w ankiecie, wypełnionej przez jedną z uczestniczek projektu. Kobiety bowiem wiedzą, że zmiana jaką podjęły w swoim życiu była możliwa nie tylko dzięki ich odwadze i ciężkiej pracy, wsparciu organizacji Chashma i PCPM, ale także w dużej mierze dzięki pomocy polskich podatników, którzy poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP umożliwiają im nowy start zawodowy.
W roku 2013 tadżyckie biznesmenki odwiedziła Podsekretarz Stanu w MSZ ds. współpracy rozwojowej i problematyki wschodniej - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wraz z delegacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Projekt współfinansowany jest w ramach programu „Polska Pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wspierany jest także przez Związek Małego i Średniego Biznesu Tadżykistanu i Związek Rzemieślników Tadżykistanu.
POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.
Strona internetowa: www.pcpm.org.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PCPM.NGO E-mail: media@pcpm.org.pl