Forum Praktyków Partycypacji to cykliczne wydarzenie przeznaczone dla osób aktywnie zaangażowanych w tematykę partycypacji obywatelskiej. W tym roku zorganizowano je po raz dziesiąty. Jubileusz był okazją do porozmawiania o tym, co udało się przez tę dekadę zrobić i wspólnego namysłu nad przyszłością partycypacji w Polsce.
Dekada – to dużo czy mało?
10 lat Forum Praktyków Partycypacji to wystarczająco dużo, by przygotować jubileuszową wystawę i zorganizować swego rodzaju podróż w przeszłość. Dzięki zdjęciom i wypowiedziom praktyków i praktyczek z całej Polski można wrócić do poprzednich edycji Forum i przypomnieć sobie, co ważnego wydarzyło się w partycypacji w ostatnich latach, ale też pomyśleć o tym, co dalej. Zapraszamy Was w tę podróż do prze(y)szłości – wystawę można zobaczyć na tej stronie.
Jubileusz nad dwoma rzekami
Po Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Trójmieście, a także forach on-line i w Dąbrowie Górniczej, tym razem prawie 300 praktyków i praktyczek partycypacji spotkało się 15 i 16 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Dla stałych bywalców i bywalczyń formuła wydarzenia nie była niczym zaskakującym, bowiem nie jest to typowa konferencja specjalistyczna, a okazja do spotkania osób zaangażowanych we włączanie mieszkańców i mieszkanek w procesy decyzyjne, które chcą rozwinąć swoją wiedzę, podzielić się doświadczeniami i poznać ciekawe osoby ze świata partycypacji – osoby pracujące w urzędach, organizacjach społecznych, ale także zajmujące się urbanistyką czy projektowaniem przestrzeni. Co ważne - program tego dwudniowego wydarzenia od lat tworzony jest partycypacyjnie, czyli wspólnie przez osoby skupione wokół tematu.
– Co roku organizując Forum, chcemy umożliwić praktykom i praktyczkom partycypacji poznanie innych osób zajmujących się tą tematyką, stworzyć przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń oraz wzajemnego poszerzania wiedzy. Chcemy przyczyniać się do poprawy jakości procesów partycypacyjnych w Polsce oraz utworzenia środowiska osób zajmujących się partycypacją, wspierających się merytorycznie i wzajemnie motywujących – wyjaśnia Anna Stratenwerth z Fundacji Stocznia (organizator wydarzenia).
47 tematów w 16 godzin
Okazji do wymiany doświadczeń było aż 47, bowiem tyle zróżnicowanych tematycznie sesji, dyskusji i warsztatów przygotowano dla uczestników i uczestniczek. Nie sposób opisać każdej z nich, choć każdy i każda mógł znaleźć coś dla siebie wśród różnorodnych wątków, z których wszystkie krążyły oczywiście wokół partycypacji obywatelskiej. Nasz świat – zarówno z perspektywy podwórka, jak i wielkiej aglomeracji – będzie wymagał podjęcia trudnych decyzji. Jak mamy się w tym świecie odnaleźć? – pytała podczas prowadzonej przez siebie sesji Fundacja Rodzic w mieście. Wszystko wskazuje na to, że przyszłości przewidzieć się nie da, że to niemożliwe – usłyszeć można było podczas warsztatu foresightowego, jednak w jego trakcie udowodniono, że trzeba myśleć o tym, jaka może być, i – co najważniejsze – że na kształt przyszłości (i partycypacji) mamy wpływ jako społeczeństwo. Wszystkie opisy sesji oraz materiały udostępnione przez prowadzących i prowadzące dostępne są na stronie Forum.
Na każdy temat
Najważniejsze to nauczyć się rozmawiać – wybrzmiało podczas sesji „Jak rozmawiać?”. Spotkania, których celem jest po prostu (i aż) rozmowa, a nie znalezienie rozwiązania problemu, też są ważne. Właśnie o spotkaniach dialogowych, konsultacjach z mieszkańcami i mieszkankami, procesach zmian w przestrzeni, teatrze legislacyjnym, radach rodziców, bliskiej nam formule narady obywatelskiej oraz o tym, czy aktywizm może iść w parze z partycypacją, dyskutowano podczas spotkań na Forum. Dotyczyły one zarówno procesów organizowanych we wsiach i małych miejscowościach, jak i wielkich aglomeracjach, tych korzystających z małych grantów, jak i wielkich funduszy europejskich, tematów od aktywizmu młodzieży po włączanie seniorów i seniorek, wypalenia praktyków i praktyczek czy drabiny interwencji w relacji z „trudnym klientem”. Nie zabrakło też miejsca na „ostatnią taką sesję o budżecie obywatelskim i partycypacyjnym” – właśnie na tegorocznym Forum swoją premierę miał raport pt. „Barometr budżetu obywatelskiego”, który zaprezentowało Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR.
Tegoroczne Forum zostało realizowane z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
10. Forum Praktyków Partycypacji zorganizowała Fundacja Stocznia we współpracy z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, a wspierało nas Miasto Bydgoszcz. W tworzeniu wydarzenia wspierali nas również Partnerzy: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Fundacja Civis Polonus, Urząd Miejski w Gdańsku, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja Think Tank Miasto, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja Stabilo, Lubelska Grupa Badawcza, Urząd Miasta Lublin, Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, Fundacja SocLab, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miasta Łodzi, Fundacja Wspomagania Wsi, Stowarzyszenie Wiatraki Mazur, Urząd m.st. Warszawa, Bydgoski Ruch Miejski.
Źródło: Fundacja Stocznia