W ramach projektu pn. „Praca wysokiej jakości na zielonym rynku pracy w woj. mazowieckim”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zostało utworzone Partnerstwo Powiatu Żyrardowskiego, w skład którego wchodzą:
W trakcie trwania projektu, partnerstwo wypracuje strategię tworzenia zielonych miejsc pracy wysokiej jakości dla swojego powiatu. Przedstawiciele partnerstwa będą mieli wpływ na przebieg projektu poprzez wyrażanie opinii i przedstawianie propozycji w zakresie planowanych przedsięwzięć projektowych zarówno podczas spotkań bezpośrednich, jak i za pośrednictwem forum:
http://www.zielonemazowsze.pl/forum/.
Pracownicy instytucji zaangażowanych w projekt będą mogli ponadto zaadaptować na potrzeby swojego powiatu/gminy najlepsze praktyki zagraniczne opracowane w ramach analizy porównawczej. Udział w projekcie stanowi także doskonałą okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy powiatami oraz do nawiązania ciekawych kontaktów pomiędzy administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi lub do ich wzmocnienia.
Głównym celem projektu „Praca wysokiej jakości na zielonym rynku pracy w województwie mazowieckim", jest wypracowanie strategii w zakresie tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości w sektorze zielonej gospodarki w województwie mazowieckim.
*Powiat Żyrardowski to powiat ziemski, o powierzchni 532,61 km2, położony w zachodniej części województwa mazowieckiego. Tereny miejskie zajmują łącznie 22,91 km2, co stanowi 4,3% całego obszaru. Powiat Żyrardowski tworzą następujące jednostki administracji samorządowej: miasto Żyrardów o powierzchni 14,35 km2, gmina miejsko-wiejska Mszczonów (tereny wiejskie zajmują 143,3 km2, miasto 8,56 km2) oraz 3 gminy wiejskie: Puszcza Mariańska (143,18 km2), Radziejowice (73,07 km2) i Wiskitki (150,15 km2). Stolicą powiatu jest miasto Żyrardów. Zlokalizowane są tu instytucje i urzędy o charakterze powiatowym, w tym również Starostwo. Odległość stolicy powiatu (miasta Żyrardów) od Warszawy to zaledwie 44 km. Blisko położone są również inne duże ośrodki miejskie - Łódź, Płock oraz Radom.
Powiat Żyrardowski jest atrakcyjnym terenem nie tylko dla realizacji dużych projektów inwestycyjnych - w tym również zagranicznych, o czym świadczy obecność takich firm, jak Stabar, Ruukki, FM Polska (FM Logistic), Knauf Pack, YKK Poland, Fiege Goth, Mostva, TTE (przed fuzją: Thomson) - ale także rozwoju małego i średniego biznesu. Własne firmy prowadzi tu blisko 6,5 tys. osób, czyli co 11 mieszkaniec. W skali Województwa Mazowieckiego daje to Powiatowi Żyrardowskiemu pozycję niekwestionowanego lidera pod względem aktywności lokalnej przedsiębiorczości. Świadczy to, że samorządy gminne z terenu Powiatu Żyrardowskiego stwarzają rodzimym i zagranicznym przedsiębiorcom doskonałe warunki do inwestowania. Firmy sektora publicznego z powodzeniem poszukują inwestorów strategicznych, a te już sprywatyzowane skutecznie poszerzają krąg kooperantów i partnerów handlowych. Duże nadzieje na rozwój gospodarczy i zwiększenie liczby miejsc pracy związane są z zagospodarowaniem obiektów dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie. Za sprawą kolejnych inwestorów, usytuowana w samym sercu miasta fabryka, ma szansę już niebawem stać się nowoczesnym centrum handlowo-rozrywkowym. Część tych obiektów wykorzystana została również na cele produkcyjne (źródło:
www.powiat-zyrardowski.pl)