– Nie da się rozwiązać problemu bezrobocia w oderwaniu od problemów rozwoju regionalnego i lokalnego. Bez jednego nie będzie drugiego – mówił minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner podczas piątkowej wizyty w Gdańsku. Istotną rolę może odegrać współpraca między władzami regionalnymi i lokalnymi a partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi.
W piątek, 21 lutego 2003 minister Jerzy Hausner wziął udział w debacie zatytułowanej „Budowa partnerstwa lokalnego w działaniach na rzecz zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu”, zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. W dyskusji, obok ministra Hausnera, wzięli udział marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, przewodniczący Sejmiku województwa pomorskiego Brunon Synak oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pracodawców i związków zawodowych. Debatę poprzedziła wymiana deklaracji podpisanych przez marszałka województwa oraz lokalnych partnerów zaangażowanych w realizację „Wojewódzkiego Programu Wspierania Ponownego Zatrudnienia Osób Zwalnianych z Restrukturyzowanych Przedsiębiorstw Przemysłu Okrętowego - STER” inaugurująca realizację programu.
– Uruchamianie takich programów ma ogromne znaczenie systemowe. To nie jest działanie doraźne, podobne do gaszenia pożarów. To przenoszenie akcentu gdy chodzi o zapobieganie bezrobociu i promocję zatrudnienia, na poziom regionów – powiedział minister gospodarki i pracy. Zadeklarował równocześnie, że jest gotów stać się partnerem dla władz regionalnych w tworzeniu i realizowaniu podobnych programów.
Istotną rolę może tutaj odegrać współpraca między władzami regionalnymi i lokalnymi a partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi. – Zastąpienie rywalizacji współpracą stwarza szansę na zmobilizowanie wszystkich instytucji i organizacji do wspólnych działań, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał organizacyjny, kadrowy i możliwość montażu środków finansowych pochodzących z różnych źródeł – zwrócił uwagę marszałek Jan Kozłowski. Jako przykład wskazał realizowane na Pomorzu programy, m.in. „ Mały biznes na wsi”, (wsparcie dla osób zainteresowanych pracą na własny rachunek), „Praca dla Pomorzanina” (pobudzenie mobilności przestrzennej). Uczestniczyły w nich samorządy gminne, urzędy pracy, ośrodki wspierania przedsiębiorczości, lokalne fundusze poręczeniowo-kredytowe, oraz Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Realizacja Programu „STER” wiąże się z dużym zaangażowaniem partnerów lokalnych. Jego koordynatorem będzie marszałek województwa i wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Przy wdrażaniu programu współpracować będą m. in. powiatowe urzędy pracy z terenu województwa gdańskiego oraz Grupa Stoczni Gdynia S.A., Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP w Gdańsku, Gdański Związek Pracodawców, Akademia Kształcenia Zawodowego w Gdańsku, Fundacja Gospodarcza w Gdyni, Związkowe Biuro Pracy Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Agencja Rozwoju Pomorza S.A., WWW pracacom Spółka z.o.o., Agencja Promocji Zawodowej Kobiet, Rada OPZZ Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” odział terenowy w Gdańsku, Regionalne Towarzystwa Inwestycyjne S.A. w Dzierzgoniu.
„Wojewódzki Program Wspierania Ponownego Zatrudnienia Osób Zwalnianych z Restrukturyzowanych Przedsiębiorstw Przemysłu Okrętowego” będzie realizowany przez 18 miesięcy i obejmie łącznie około 3 tysięcy osób. Przewidywany budżet programu to około 18,23 mln złotych, z czego ponad 12 mln przekaże minister gospodarki i pracy, pozostałe środki stanowią wkład regionów.
– Aktywizacja zawodowa, chociaż tutaj potrzebna, nie wystarczy, konieczna jest promocja zatrudnienia – wyjaśniał minister Hausner. Jego zdaniem program „STER” jest pierwszym programem nowej generacji. Obok usług z zakresu aktywizacji zawodowej, takich jak poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia, praktyczna nauka zawodu, oferowanych w zindywidualizowany sposób, prowadzone będą również działania służące promocji zatrudnienia, np. wspieranie samozatrudnienia i wsparcie dla pracodawców zatrudniających zwalnianych pracowników.
Podobny program opracowano również w Szczecinie. „Wojewódzki Program Wspierania Ponownego Zatrudnia Zwalnianych Pracowników z Przemysłu Stoczniowego” będzie realizowany w województwie zachodniopomorskim przez dwa lata kosztem 38 mln złotych . Jego koordynatorem będzie także marszałek województwa i Wojewódzki Urząd Pracy. Przy realizacji programu współpracować będą m.in. syndyk masy upadłościowej Stoczni Szczecińskiej S.A., Stocznia Szczecińska Nowa S.A. oraz lokalni przedsiębiorcy i partnerzy społeczni.
Według danych GUS stopa bezrobocia w województwie pomorskim w grudniu 2002 r. wyniosła 21,2% (w porównaniu z 18,1% dla całego kraju). Natomiast liczba bezrobotnych wzrosła w minionym roku o 9,1% (16 tysięcy osób), co sprawia, że dynamika wzrostu liczby bezrobotnych w województwie pomorskim była najwyższa w całym kraju. Na Pomorzu wzrost bezrobocia dotyczy przede wszystkim dużych aglomeracji miejskich i powiatów z nimi sąsiadujących. Najwyższy wzrost liczby bezrobotnych w roku 2002 odnotowano w Gdańsku (o 5 890 osób tj. o 28,5%), w powiecie gdańskim (o 1259 osób, tj. o 28,5%), w powiecie wejherowskim (o 1785 osób, tj. 18,4%).