Pierwsze Forum Partnerstw Lokalnych zorganizowaliśmy dwa lata temu. Tegoroczne spotkanie, na które tradycyjnie zostali zaproszeni przedstawiciele różnych podmiotów zainteresowani rozwojem lokalnej współpracy partnerskiej, odbyło się 27 września. Nawet pogoda, niebezpiecznie kojarząca się z letnimi powodziami, nie przeszkodziła uczestnikom w dotarciu na miejsce.
Gościem specjalnym tegorocznego Forum był Jakub Wygnański z Pracowni Badań Innowacji Społecznych „STOCZNIA”, jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce, który opowiadał o idei partycypacji społecznej. Jakub Wygnański, zanim rozpoczął swoją działalność w trzecim sektorze brał czynny udział w kształtowaniu krajobrazu politycznego w nowej rzeczywistości politycznej (m.in. był zaangażowany w działalność Komitetów Obywatelskich oraz brał udział w obradach Okrągłego Stołu).
Jaka jest idea łącząca wszystkie trzy spotkania, które udało się do tej pory zorganizować?
To przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń i szukanie inspiracji dla swoich działań liderów i animatorów społecznych, którzy mogą wywodzić się zarówno z organizacji pozarządowych jak i samorządów czy biznesu. W poprzednim roku Forum odbyło się pod nazwą: „Perspektywy i wyzwania rozwoju partnerstwa lokalnego na Dolnym Śląsku”. Wówczas zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób możemy wzmacniać partnerstwa oraz jak zmierzyć się z zagrożeniami, jakie stoją przed nimi m.in. w związku z perspektywą zakończenia dotowania przez Unię Europejską po 2015 roku.
Podczas części plenarnej Forum wystąpił również Łukasz Małecki- Tepich z Krajowego Ośrodka EFS. Przedstawił on zagadnienia związane z ideą animacji lokalnej prowadzonej przez Regionalne Ośrodki EFS, która polega m.in. na wsparciu społeczności lokalnej, by jej przedstawiciele potrafili współpracować ze sobą i określać wspólne, ważne dla wszystkich cele oraz kierunki rozwoju.
Oczywiście, nie ma jednej recepty na wzmocnienie lokalnych, małych społeczności. Trzeba przede wszystkim rozpoznać potencjał każdej z nich, ponieważ w każdej drzemie siła innego rodzaju. To ludzie decydują o unikalnym charakterze konkretnej miejscowości, więc to w ostateczności od nich, czyli od mieszkańców będzie zależało powodzenie wszelkich projektów dążących do ich aktywizacji i integracji.
Wioski tematyczne są jednym ze sposobów na rozwój niewielkich miejscowości, znanym dzięki działalności Wacława Idziaka, który zaszczepił ten pomysł na polski grunt zakładając prawie dziesięć lat temu pierwszą polską wioskę tematyczną „Wioska Hobbitów” w Sierakowie Sławieńskim.
Wioski tematyczne, choć w nieco zmienionej, bardziej „animacyjnej” wersji funkcjonują m.in. w województwie warmińsko- mazurskim. Tam mieszkańcy podczas wielu spotkań decydują, wokół jakiego tematu i motywu przewodniego będą aktywizować swoją miejscowość.
- Czasami temat narzuca się sam, jak w Aniołowie, czyli „Wiosce Aniołów”, w innych przypadkach szukanie motywu, który zaakceptowałaby większość osób, wymaga znacznie więcej czasu i wspólnych dyskusji - opowiadał podczas warsztatowego spotkania Bartłomiej Głuszak z ESWIP.
Na pierwszym miejscu jest integracja mieszkańców, żeby sami chcieli, a przede wszystkim uwierzyli, że są w stanie zmienić swoje otoczenie.
Dlatego jest to proces nierzadko długotrwały i przynoszący wymierne efekty (kiedy wioska tematyczna zaczyna generować materialny dochód) dopiero po kilku latach. Jednak tylko dobrze zintegrowani i zaangażowani ludzie są w stanie dokonać trwałej zmiany. Oczywiście, problemy a czasami i porażki są nieuniknione.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dziesięć wiosek tematycznych połączyło swoje siły i zaczęło już działać już jako sieć naczyń połączonych. Dzięki temu łatwiej jest im stworzyć pełną, atrakcyjną ofertę turystyczną, poprzez którą można przyciągnąć osoby zwiedzające te malownicze, urokliwe i maleńkie wsie.
Wioski tematyczne to tylko jedna z inspiracji, z których można korzystać. Są jedną z form, jakie może przybrać współpraca partnerska. Ważna jest przede wszystkim metoda aktywizowania mieszkańców, kiedy od początku są pełnoprawnymi partnerami i jednocześnie podmiotami w procesie animacji lokalnej.
Na pozostałych warsztatach swoim doświadczeniem w dziedzinie tworzenia i animowania Partnerstw Lokalnych podzielili się z nami przedstawiciele kilku innych organizacji pozarządowych: z Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych (BORIS) w Warszawie, Regionalnego Centrum Informacji (RCI) w Gdańsku, z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi oraz z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) w Białymstoku.
Tak naprawdę istnieje szereg działań, dzięki którym można wspierać partnerstwa lokalne i rozwój społeczności. W RCWIP staramy się wspierać różnorodne inicjatywy pozarządowe i działalność umiejscowioną w III sektorze, dzięki którym umacnia się nasze ciągle młode społeczeństwo obywatelskie. Poprzez m.in. promocję wolontariatu, działalność mediów obywatelskich czy pełnienie roli inkubatora dla nowopowstających i młodych organizacji pozarządowych stajemy się przecież (i stawać się tym, do których kierujemy nasze działania) coraz bardziej świadomymi, a przez to pełnoprawnymi obywatelami.
Zdjęcie: Warsztaty tematyczne podczas Forum
Źródło: inf. własna wroclaw.ngo.pl