Parlament zakończył pracę nad ustawą o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej
Parlament zakończył 1 października 2015 r. prace nad zmianą ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej. Obecnie nowelizacja czeka na podpis Prezydenta RP.
Celem zawiązywania europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej (EUWT) jest realizacja przez minimum dwa podmioty z państw członkowskich UE wspólnych przedsięwzięć o charakterze ponadnarodowym. Do podmiotów tych zaliczamy samorządy, władze państwowe i instytucje przez nie powołane (np. stowarzyszenia) oraz według nowelizacji również przedsiębiorstwa wykonujące działania dla dobra wspólnego.
Doświadczenia w stosowaniu istniejących instrumentów współpracy terytorialnej wykazały, że państwa członkowskie, a w szczególności władze regionalne i lokalne, zmagają się z szeregiem trudności, będących efektem zróżnicowanych systemów prawnych. EUWT dążą do zmniejszenia tych trudności, a w efekcie ułatwienia i wzmocnienia działań w zakresie współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej.
Zastosowanie tego instrumentu prawnego ma doprowadzić do osiągnięcia długoterminowych i strategicznych celów spójności społecznej i gospodarczej, o których mowa w art. 159 akapit trzeci Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (WE).