Parlament Europejski przegłosował utrzymanie budżetu nowego Funduszu Pomocy Europejskiej dla Najbardziej Potrzebujących
12 czerwca Parlament Europejski przegłosował utrzymanie budżetu Funduszu Pomocy Europejskiej dla Najbardziej Potrzebujących na poziomie 3,5 miliardów euro na lata 2014-2020, czyli 500 milionów euro rocznie. Komisja Europejska proponowała zmniejszenie go do 2,5 miliardów euro. Fundusz ten od 2014 roku ma zastąpić Program Pomocy Żywnościowej PEAD.
Parlament Europejski przegłosował także postanowienie, że Unia Europejska będzie współfinansować 85 % wydatków kwalifikowanych w ramach Funduszu, a w przypadku państw członkowskich dotkniętych kryzysem nawet 95%. Większość europosłów głosowała także za obowiązkowym udziałem państw członkowskich Unii Europejskiej w Funduszu. Obligatoryjny dla wszystkich ma być udział w składce na Fundusz.
Ostateczne głosowanie w sprawie rezolucji legislacyjnej zostało przełożone, aby pozostawić czas na negocjacje z Radą Europejską. Fundusz będzie również zależeć od wyników negocjacji 2014-2020 budżetowych UE.
W grudniu 2013 roku zakończy się program Europejskiej Pomocy Żywnościowej PEAD. Nie będzie on już kontynuowany w przyszłości. Federacja Polskich Banków Żywności uczestniczyła w programie od początku istnienia programu w Polsce – 2004 roku.
Nowy mechanizm EFPNP zastąpi dotyczasowy Program Pomocy Żywnościowej PEAD
W 2014 rozpocznie się nowy mechanizm pomocy najuboższym obywatelom Unii Europejskiej - EFPNP - Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Będzie to zupełnie nowy mechanizm ulokowany w unijnych funduszach spójności. Program nie będzie już odwoływał się do Wspólnej Polityki Rolnej. Akcent zostaje przeniesiony na wspieranie spójności społecznej i zmniejszanie liczby osób zagrożonych ubóstwem. i wykluczeniem społecznym. Fundusz obejmie działaniami takie obszary jak: niedobór żywności, bezdomność i deprywacja materialna dzieci.
Aby zagwarantować, że Fundusz przyczyni się do trwałego ograniczenia ubóstwa i do zwiększenia spójności społecznej, organizacje partnerskie, które bezpośrednio dostarczają żywność lub inne produkty, będą zobowiązane do podjęcia działań uzupełniających świadczenie pomocy materialnej, mając na celu społeczną integrację osób najbardziej potrzebujących.