Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Brak miejsc parkingowych, korki, mało zieleni i niesmaczna woda – jakie rozwiązania tych problemów znajdą nowe władze samorządowe Krakowa? Czy wykorzystają potencjał kulturalny miasta i postawią na kulturę wyższą oraz turystykę? Czy docenią znaczenie krakowskich uczelni oraz fakt, że miasto przyciąga studentów?
Już w niedzielę będziemy musieli podjąć ostateczną decyzję, komu powierzymy władzę samorządową na następne cztery lata. Jakimi będziemy kierować się przesłankami? Oto, co o swoim mieście sądzą jego mieszkańcy: „W Krakowie bardzo dobrze funkcjonuje sieć komunikacji miejskiej i mam nadzieję na dalsze usprawnianie jej działania. Ogromnym problemem są natomiast zakorkowane ulice i zdecydowanie za mała liczba miejsc parkingowych, zarówno w centrum miasta, jak i w osiedlach mieszkalnych. Brakuje mi też ścieżek rowerowych i parków” – mówi Maja, doktorantka jednej z krakowskich uczelni. Z kolei Bartek podobnie postrzega swoje miasto: „Kraków jest miastem nieprzystępnym komunikacyjnie (korki, brak parkingów). Rażący brak ścieżek rowerowych i terenów zielonych (zwłaszcza parków pomiędzy gęstą zabudową) czyni miasto nieprzyjemnym dla mieszkańców. Komunikacja miejska funkcjonuje przyzwoicie, jednak tylko tam, gdzie autobusy mogą poruszać się specjalnie wydzielonymi pasami – a tych wciąż jest za mało. Ponad to, jakość dostarczanej do mieszkań wody woła o pomstę do nieba.” Do tego dochodzi jeszcze smog, który jest nie tylko problemem Krakowa, ale generalnie województwa małopolskiego. Szczegółowe dane na ten temat publikuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.
A co mówią sami kandydaci? Na stronie serwisu MAM PRAWO WIEDZIEĆ można znaleźć deklaracje osób startujących do władz samorządowych. Brzmią całkiem optymistycznie. „Kraków może żyć z turystyki, kultury, sztuki i rzemiosła. Kraków może być atrakcyjny na siedziby instytucji państwowych i międzynarodowych. Należy dostosować Kraków do przyjmowania dobrego turysty. Należy budować infrastrukturę, zdolną pomieścić duże ekspozycje, targi i konferencje.” Znajdziemy tam również obietnice kandydatów podjęcia działań mających na celu rozwój edukacji, poprawę komunikacji, polepszenie jakości usług zdrowotnych i socjalnych czy zwiększenie bezpieczeństwa w mieście.
/aut. Karolina Wierzbowska, MAM PRAWO WIEDZIEĆ/
Źródło: Stowarzyszenie 61
Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.