Wielobranżowa spółdzielnia socjalna PANATO jako podmiot ekonomii społecznej łączy sektor kreatywny i kulturalny z biznesem. W ten sposób tworzy nowe miejsca pracy i przeciwdziała bezrobociu, szczególnie wśród osób, które rozpoczynają swoją aktywność zawodową.
Działalność PANATO skupia się na rozwoju lokalnego rynku artystycznego i ekologicznej produkcji, świadcząc usługi z zakresu: projektowania i produkcji gadżetów, design, upcyklingu mebli oraz organizacji kreatywnych warsztatów z sitodruku, fotografii i recyklingu, a także działań społeczno-kulturalnych.
Kooperatywę spółdzielni tworzą osoby, które zgodnie ze swoimi umiejętnościami i kompetencjami pracują na stanowiskach projektantów, rękodzielników, specjalistów od marketingu, public relations oraz administracji. Członkowie PANATO łącząc model wolnorynkowy ze społecznym i wykorzystując swoje umiejętności, a także decydując o własnym biznesie aktywnie działają i rozwijają się.
"Jesteśmy zdeterminowani i dążymy usilnie do wspólnego celu, chcemy pracować kreatywnie oraz działać aktywnie na polu społeczno-kulturalnym. Mimo, że nie zawsze jest nam łatwo i niekiedy natrafiamy na różne trudności, wierzymy jednak, że to, co robimy ma sens. Każdy sukces jest dla nas ogromną motywacją i źródłem energii, a wszelkie problemy łatwiej jest rozwiązywać w kooperatywie" – wyjaśnia Patrycja Polaczuk-Rutkowska, odpowiedzialna m.in. za promocję.
Za swoją działalność oraz realizację celów społecznych metodami ekonomicznymi spółdzielnia socjalna została wyróżniona nagrodą „Dolnośląskiego Przedsiębiorcy Społecznego Roku 2012”. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas konferencji poświęconej ekonomii społecznej pt. „Jeleń nie leń – zmień swój region”, która odbyła się w ramach projektu „Jeleniogórskie Centrum Przedsiębiorczości Społecznej” dnia 19 kwietnia 2013 r. w Pałacu Pakoszów pod Jelenią Górą.
PANATO nie zabrakło również na festiwalu WROCLOVE DESIGN 2013, który odbył się w dniach 9-12 maja w Hali Stulecia. Na święcie designu można było kupić wyroby spółdzielni oraz poznać tajniki sitodruku.
Członkowie PANATO dzięki ciężkiej pracy i determinacji uzyskali ostatnio własną siedzibę na Nadodrzu we Wrocławiu. Lokal mieści się na parterze zabytkowej kamienicy przy ul. Jedności Narodowej 68a. Miejsce wymagało jednak kapitalnego remontu. Aby pokryć część wydatków, spółdzielcy postanowili w tym celu zorganizować kampanię crowdfundingową.
"W kwietniu rozpoczęliśmy kampanię pt. „Don’t ignore creativity in need!”, wykorzystując do tego serwis Indiegogo, której celem było zebranie funduszy potrzebnych do ukończenia remontu naszej PRACOWNI. Chociaż nie udało nam się zebrać założonej sumy pieniędzy, to jednak w obecnej sytuacji ważna jest dla nas każda kwota. Dodatkową korzyścią z kampanii była na pewno promocja naszej spółdzielni także za granicą. Finansowanie społecznościowe to świetny sposób pozyskania środków na realizację społecznych czy kulturalnych przedsięwzięć. Niezwykle istotne jest informowanie o tym, bo nie zawsze kreatywni i zdolni ludzie, którzy mają ciekawe pomysły, wiedzą o takiej możliwości" – mówi Patrycja Polaczuk-Rutkowska.
Nowa przestrzeń PRACOWNI PANATO ma łączyć w sobie kilka funkcji. W siedzibie mają znaleźć się pracownie rękodzielnicze i projektowe, kawiarnia, a także będzie to miejsce spotkań, warsztatów, działań edukacyjnych i kulturalnych.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby przy ul. Jedności Narodowej 68a miało miejsce 18 maja br.