Polska Akcja Humanitarna ruszyła z kampanią informacyjną dotyczącą abolicji dla cudzoziemców.PAH zachęca organizacje pozarządowe do wsparcia swoich działań i pomocy w dystrybucji ulotek - promocji abolicji w lokalnych środowiskach.
Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 roku niektórzy cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie oraz niektóre osoby, które ubiegają się o status uchodźcy, mogą skorzystać z abolicji i zalegalizować swój pobyt w Polsce na dwa lata oraz zdobyć prawo do legalnej pracy.
W porównaniu z dwoma poprzednimi abolicjami z lat 2003 i 2007, tegoroczna akcja abolicyjna jest dużo bardziej liberalna, tak, by mogło z niej skorzystać jak najwięcej osób. Polska Akcja Humanitarna wspiera kampanię informacyjną dotyczącą abolicji prowadzoną przez Urząd do do Spraw Cudzoziemców (UdSC). Celem jest poinformowanie możliwie jak najszerszego kręgu zainteresowanych. W tym celu PAH stworzyła, m.in. szczegółowe ulotki informacyjne w sześciu wersjach językowych: polskim, wietnamskim, angielskim, francuskim, rosyjskim oraz ormiańskim. Ich treść została skonsultowana z UdSC.
PAH potrzebuje pomocy w dotarciu do obcokrajowców
PAH zachęca organizacje pozarządowe do wsparcia swoich działań i pomocy w dystrybucji ulotek - promocji abolicji w lokalnych środowiskach (np. w biurach organizacji, poprzez dołączenie do wydawanych periodyków oraz - być może za pośrednictwem wolontariuszy - w miejscach, w których można spotkać cudzoziemców: bazary, centra handlowe, centra kulturalne, miejsca szukania zatrudnienia, miejsca poszukiwania zamieszkania, sklepy, galerie, bary i restauracje etniczne, kościoły, cerkwie i meczety, miejsca rozrywki, uczelnie, punkty medyczne pomagające osobom nie mającym ubezpieczenia, noclegownie i inne).
Zamówienia na ulotki przyjmowane będą drogą mailową. Organizacja zamawiająca materiały nie ponosi żadnych kosztów. Koszt druku oraz wysyłki w całości pokrywa Polska Akcja Humanitarna. Prośba dotyczy jedynie dystrybucji materiałów. W zamówieniu należy podać: - ilość sztuk danej wersji językowych (ulotki w języku: polskim, wietnamskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, ormiańskim); - adres - metody dystrybucji/dodatkowe zakresy współpracy (punkt nieobowiązkowy).
Polska Akcja Humanitarna oferuje dodatkowe formy wsparcia w ramach abolicji, takie jak np.: wsparcie merytoryczne dotyczące, specjalistyczna pomoc prawna, pomoc w wypełnianiu wniosków, itd.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna