Pabianice: Konferencja 'Bezpieczeństwo socjalne mieszkańców Unii Europejskiej'
20 maja 2003 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyła się konferencja pt. 'Bezpieczeństwo socjalne mieszkańców Unii Europejskiej'. Była to już przedostatnia konferencja z cyklu konferencji odbywających się w województwie łódzkim pod tytułem 'Przez powiat do Europy', w ramach projektu EUROPA PO DZWONKU.
Akcja ta uzyskała patronat Premiera RP - Pana Leszka Millera, Wojewody Łódzkiego - Pana Krzysztofa Makowskiego i Instytutu Europejskiego. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy i uczniowie szkół ponad-gimnazjalnych z Pabianic .
Przed rozpoczęciem konferencji zwolennicy integracji Polski z Unią Europejską przemaszerowali ulicami Pabianic. Następnie starosta powiatu pabianickiego przywitał gości i otworzył konferencję. Pierwszy referat „Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w krajach Unii Europejskiej i w Polsce” przedstawiła dr Halina Sobocka-Szczapa ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania (SWSPiZ). Podkreślliła w nim problem wysokiego bezrobocia w Polsce. Bardzo ważne jest prowadzenie przez państwo aktywnej polityki przeciwdziałania bezrobociu przy pomocy takich narzędzi, jak: pośrednictwo pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, przekwalifikowanie i szkolenia. Badania pokazują, że najbardziej skuteczne są prace interwencyjne – 65% osób znajduje zatrudnienie na co najmniej rok. Paradoksalnie Fundusz Pracy wydaje coraz mniej środków na narzędzia aktywne (2001 rok – 10% wydatków), a co za tym idzie, spada liczba osób biorących aktywny udział w programach przeciwdziałania bezrobociu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak funduszy oraz nieprzystosowanie programów do lokalnego rynku pracy. Dla porównania w Danii na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu wydaje się 21% wszystkich wydatków na bezrobocie, a w Polsce tylko 0,14%. Hiszpania przed wejściem do UE wydawała sumę podobną co Polska, ale obecnie liczba ta wzrosła do 0,73%. Pomocą dla polityki przeciwdziałania bezrobociu jest europejski program PHARE, który jest nastawiony na rozwój zasobów ludzkich poprzez zmniejszanie niedoskonałości aktywnych narzędzi zmniejszania bezrobocia, np. dopasowanie szkoleń do lokalnego rynku pracy.
Następnie głos zabrała dr Zofia Wilk-Woś z SWSPiZ, która mówiła o programach socjalnych i społecznych w Unii Europejskiej. Polityka społeczna UE obejmuje problemy zatrudnienia, warunków i bezpieczeństwa pracy, prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, szkoleń oraz prawa związkowego. Cele i zadania polityki społecznej są na bieżąco zmieniane i udoskonalane. W 1958 roku powstał Europejski Fundusz Socjalny, a w 1989 roku uchwalono Kartę Podstawowych Praw Społecznych (tzw. Karta Socjalna). Obecnie główny cel polityki społecznej to ograniczenie bezrobocia wśród młodzieży do 25. roku życia oraz bezrobocia długoterminowego (w Polsce te zjawiska też są dużym problemem). Zachęca się państwa do prowadzenia aktywnej polityki wobec bezrobocia. Polityka społeczna wspierana jest przez europejskie programy, np. Program Leonardo da Vinci, Program Sokrates, Program Młodzież.
Kolejny referat „Podstawy Dialogu Społecznego w Unii Europejskiej a perspektywy funkcjonowania Dialogu Społecznego w Polsce” wygłosiła pani Małgorzata Brzezińska, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii, prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Biznesu. Dialog Społeczny funkcjonuje w UE od kilkunastu lat i jest strukturą sformalizowaną. Proces stałej interakcji pomiędzy partnerami społecznymi w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie kontroli nad określonymi zmiennymi społeczno-ekonomicznymi w skali makro i mikro nazywamy właśnie Dialogiem Społecznym. Obejmuje on pracodawców, pracowników (związki zawodowe) oraz w niektórych krajach struktury rządowe. W Danii bardzo dobrze funkcjonują umowy pomiędzy pracownikami a pracodawcami, mimo że nie istnieje Kodeks Pracy. Umowy zawierane są na trzech poziomach : ponadbranżowym, sektorowym i poziomie konkretnej firmy. W Polsce zawieranie takich umów spotyka na wiele barier – brak zgody w kręgach partnerów, zrywanie porozumień i nieprzestrzeganie ustalonych zasad. W czerwcu 2002 roku na szczeblu centralnym powołano w Polsce Okrągły Stół Dialogu Społecznego na rzecz Integracji Europejskiej. W ramach tej struktury funkcjonują Wojewódzkie Dialogi Społeczne.
Na koniec głos zabrał przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach w którym podejmowane są działania przygotowujące do członkostwa Polski w UE. Od lutego 2003 roku odbywa się kurs języka niemieckiego i angielskiego dla osób bezrobotnych, chcących podjąć pracę za granicą. Ponadto powstał projekt stworzenia komputerowej sieci danych dla pracodawców, szkół i urzędów pracy. W ramach Programu Leonardo da Vinci nauczyciele będą mogli odbywać staże w Norwegii. W Powiatowym Urzędzie Pracy współpracuje stażysta z Portugalii i Polski. Odbywają się spotkania informacyjne dla osób chcących pracować w UE.
W przerwie konferencji odbyły się występy wokalistki i zespołów tanecznych z Młodzieżowego Domu Kultury w Pabianicach.
26 maja 2003 roku odbędzie się w Łodzi ostatnia konferencja z cyklu „Przez powiat do Europy” pod tytułem „Mój region w Unii Europejskiej”.
Źródło: OPUS