Kilka ton elektronicznego sprzętu, szkła, makulatury i tona owoców, które mieszkańcy Warszawy dostali w zamian za posortowane śmiecie. To bilans piątkowej akcji, zorganizowanej przez ekologów, która pokazała, że recykling daje owoce. W przenośni, ale także dosłownie.
Państwo Bartnowscy przynieśli ze sobą stare radio, telefon i kilka pilotów do telewizora. Choć mieli tego więcej, tyle udało im się udźwignąć. - Przyjedźcie do naszej piwnicy, tam mamy tego znacznie więcej - zachęca organizatorów pani Marianna Bartnowska. Wśród zgromadzonego sprzętu znalazły się prawdziwe rarytasy, takie jak telewizor marki „Rubin”, czy pralka „Frania”. Rekordzista przywiózł 200 kilogramów elektronicznego sprzętu, który uzbierały dzieci w jednym warszawskich przedszkoli. W zamian otrzymali całą skrzynkę owoców. Pozostali musieli zadowolić się kilogramową mieszkanką jabłek, gruszek i śliwek, które organizatorzy wręczali oczywiście w ekologicznych torbach.
- Miejsc w których możemy zostawić stary sprzęt elektroniczny jest zbyt mało – przekonuje Dominik Dobrowolski, organizator akcji. Urządzenia takie jak telewizory, radia, komputery, lodówki, ale także przepalone żarówki czy zużyte baterie należą do tak zwanych odpadów niebezpiecznych. Nie wolno wyrzucać ich razem z innymi śmieciami. Za pozostawienie sprzętu elektronicznego w śmietniku Straż Miejska może ukarać nas mandatem do 5 tysięcy złotych. Jak zatem pozbyć się wysłużonego sprzętu? Możemy oddać go do sklepu, w którym kupujemy nowy, na zasadzie wymiany. Jeżeli jednak nie planujemy zakupów, możemy oddać go do gminnego punktu zbiórki zużytego sprzętu. Zorganizowanie takiego miejsca to obowiązek każdej gminy. Aby sprawdzić jego lokalizację, najlepiej jest skontaktować się z lokalnym biurem ochrony środowiska.
Podczas akcji zbierano jednak nie tylko sprzęt elektroniczny, ale także inne odpady, które nadają się do ponownego wykorzystania. Są to: szklane oraz plastikowe butelki i opakowania, aluminiowe puszki po napojach, kartonowe pudełka i makulatura. Metale przetapiane są w hutach na nową blachę. Z potłuczonego szkła wytwarzane są nowe butelki. Makulatura zamieniana jest w pulpę, z której następnie wytwarzane są produkty jednorazowego użytku, takie jak opakowania, gazety czy papier toaletowy. Tworzywa sztuczne mogą zostać zgranulowane, by wytworzyć z nich nowe produkty lub mogą zostać wykorzystane do wytworzenia ciepła albo energii elektrycznej.
ABC RECYKLINGU
Sortując śmieci powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podstawową i najważniejszą jest oddzielanie tak zwanych mokrych śmieci, a więc przede wszystkim resztek jedzenia, od surowców które mogą zostać poddane recyklingowi. Papier, który nawilgnie poprzez kontakt z organicznymi odpadami nie będzie mógł być ponownie wykorzystany. Śmiecie na wysypiskach zajmują bardzo dużo miejsca, dlatego powinniśmy dbać o to, aby również w naszych koszach zajmowały jak najmniej przestrzeni. Zgniatanie opakowań to nie tylko oszczędność miejsca, ale także pieniędzy. Śmieciarka, która przewozi niezgniecione opakowania, przewozi niewykorzystaną przestrzeń. To właśnie dlatego powinniśmy zgniatać aluminiowe puszki czy kartonowe opakowania. Plastikowe butelki najlepiej jest dodatkowo zwinąć w rulon i zakręcić zakrętkę. Papier powinniśmy układać jeden na drugim, zgnieciony w kulkę zajmuje znacznie więcej miejsca. Dobrze jest również pamiętać, aby przed wyrzuceniem foliowych woreczków oraz plastikowych toreb jednorazowych zawiązać je na supełek. Dzięki temu nie będą wypadały podczas transportu, a to uchroni naszą przestrzeń od fruwających „foliówek”.
Czasem zdarza się, że posortowane śmiecie wywożone są przez tę samą ciężarówkę. Nie oznacza to jednak, że nasza praca idzie na marne. Paka śmieciarek podzielona jest na kilka części, w których umieszczane są odpowiednie rodzaje odpadów. Posortowane śmiecie po dowiezieniu na miejsce segregowane są ponownie przez ludzi oraz specjalne maszyny. Jeżeli nawet zostaną dowiezione w jednej komorze śmieciarki, ich ponowna segregacja jest znacznie mnie czasochłonna, jeżeli były już wcześniej sortowane.
ZASADA 4 x R
Problem śmieci to jednak nie tylko kwestia samego recyklingu. Zgodnie z wyliczeniami Polskiego Systemu Recyklingu Organizacja Odzysku, tylko w samej Warszawie każdego roku wytwarza się około 3,5 miliona ton odpadów komunalnych. By było ich jak najmniej, ekolodzy proponują stosowanie zasady 4 razy R – Reduce, Reuse, Recycle, Recover.
Reduce, a więc zredukuj ilość śmieci. Nie kupujmy dużej ilości opakowań, a na zakupy chodźmy z torbą wielokrotnego użytku. Nie kupujmy również zbyt wiele jedzenia, którego i tak nie zdążymy zjeść przed upływem terminu ważności. Czym mniej potencjalnych śmieci przyniesiemy do domu tym lepiej dla naszej wygody, naszego portfela oraz dla środowiska.
Reuse, a więc wykorzystaj ponownie to, co może Ci się jeszcze przydać. Pamiętajmy, że zużyte słoiki możemy wykorzystać przygotowując konfitury, plastikowe opakowania mogą posłużyć nam jako opakowania na śrubki czy nakrętki w garażu, a ubrania w których już nie chodzimy, z pewnością przydadzą się innym.
Recover, a więc odzyskaj potencjalną energię. Tworzywo sztuczne nadaje się nie tylko do ponownego przetworzenia, można również wydobyć z niego energię cieplną lub energię elektryczną. Tylko z jednej zużytej torby plastikowej można uzyskać energię, która pozwoli oświetlić pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. W Polsce niestety wciąż niewiele odpadów przetwarza się na energię. Z danych przedstawionych przez Fundację PlasticsEurope Polska wynika, że w roku 2008 z łącznej ilości 1 miliona 300 tysięcy ton odpadów z tworzyw sztucznych wykorzystano bądź przetworzono jedynie 200 tysięcy ton odpadów, a więc 15 proc. Oznacza to, że w Polsce główną metodą unieszkodliwiania odpadów jest składowanie ich na wysypiskach.
Kolejna akcja odbędzie się wiosną. Wtedy w zmian za posortowane śmiecie organizatorzy będą rozdawali bilety do teatru.
Źródło: inf. własna ngo.pl