OWIES. Spółdzielnia socjalna – dlaczego warto?
Stara Szkoła z Prostek, położona między Grajewem a Ełkiem, walczy o własny los. Funkcjonująca tam spółdzielnia socjalna, wciąż licząca na pomoc z zewnątrz, również sama postanowiła podjąć się działań. Wszystko po to, by nie dopuścić do ponownego wykluczenia społecznego jej członków. – Chcemy przetrwać dla dobra nas, naszych dzieci, wnuków i tych, którzy kiedyś zechcą tu wrócić – tłumaczą.
Spółdzielnia Socjalna Ośrodek Szkolno-Zawodowy „Stara Szkoła” w Prostkach została uroczyście otwarta na początku października 2007 roku. W tych dniach członkom spółdzielni towarzyszyło wiele znaczących w regionie osób. Niestety, w pierwszych już działaniach raczkująca spółdzielnia musiała poradzić sobie sama. – Po roku działalności przyszedł kryzys, Spółdzielni groziła likwidacja – relacjonuje Maria Gałaszewska, wolontariuszka. – Wtedy z ratunkiem pospieszył młody, skromny człowiek, Sławomir Cisło, który dał się namówić na funkcję prezesa. Był niczym biblijny mąż opatrznościowy. Pożałował wiekowych pracowników, którym groziło ponowne wykluczenie społeczne oraz wielkiego wysiłku włożonego w otwarcie Spółdzielni. Objął zadłużoną Spółdzielnię z wszystkimi jej problemami dnia codziennego, zakasał przysłowiowe rękawy, ostro wziął się do pracy, a już niebawem minie pierwszy rok jego urzędowania.
Dziś 9 osób, w tym 5 obecnych członków „Starej Szkoły”, tworzy trzon wielkiego przyszłościowego drzewa, wokół którego skupiają się wszyscy bezrobotni nie tylko z Prostek, ale i z najbliższej okolicy. –Ci ludzie, bardzo kochani i bezpośredni w kontaktach z innymi, wciąż są bardzo nieśmiali – przyznaje Maria Gałaszewska. – Należałoby im pomóc wyjść do ludzi i wypłynąć na szerokie wody polskiego rynku. Co prawda już teraz podejmują się pierwszych działań, jak m.in. udział w projektach, wizycie studyjnej. Mamy nadzieję, że powoli nabierają wiatru w żagle.
Specjalnością Spółdzielni jest produkcja miękkich, wielkoformatowych zabawek edukacyjnych dla placówek wychowania przedszkolnego. Zajmuje się także organizacją tzw. zielonych stanowisk ogrodniczo-leśnych, tworzeniem zaplecza socjalnego i rehabilitacyjno-szkoleniowego. Bazą produkcji i usług są nowocześnie wyposażone pracownie: krawiecka, edukacyjna, obsługi biurowej, ekologiczna (zielone stanowiska) oraz pamiątkarstwa. Wprawdzie wyroby Spółdzielni kierowane są głównie do przedszkoli i jednostek szkolnych, nie wyklucza to jednak osób indywidualnych.