Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
– W naszej organizacji dopiero rozkręcamy działalność i potrzebujemy, żeby ktoś nad nami czuwał. Cieszymy się, że mogliśmy tu przyjechać i zobaczyć jak radzą sobie inni – powiedział jeden z uczestników wizyty studyjnej do Białegostoku, którą elbląski OWIES ma już za sobą.
Do Białegostoku wyprawa złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych wyruszyła w miniony czwartek z Elbląga, z samego rana. Zmęczenie długą podróżą i padający przez cały dzień deszcz nie zachęcił uczestników wizyty do spacerów i zwiedzania miejsc docelowych. Wszyscy, bez wyjątku, byli pod wrażeniem prężnie działających tu stowarzyszeń.
Reklama
Sektor pozarządowy Białostocczyzny wycieczkowiczom prezentował „przewodnik” w osobie Krzysztofa Leończuka z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, współorganizator wyprawy. Pierwszym miejscem, do którego trafili, było Stowarzyszenie Kontakt Miast Białystok – Eindhoven. Stowarzyszenie tood 2005 roku prowadzi sklep z używanymi rzeczami – Wiatrakowe Pole. Od bliźniaczego stowarzyszenia z Holandii otrzymuje towary, które następnie wyprzedaje. W sklepie zatrudniają rotacyjnie na okres roku i trzech miesięcy osoby długotrwale bezrobotne. Uczą obsługi kasy fiskalnej, wyceny towarów, zasad kontaktu z klientami i współpracownikami.
Podczas dostaw towarów potrzeba wielu par rąk do pracy, co umożliwia Stowarzyszeniu prowadzenie programu „Pomoc za pomoc”. Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej zgłaszają się do pomocy w rozpakowywaniu i wyładowywaniu towaru, w zamian za co dostają paczki żywnościowe. Ponadto, dzięki dochodom z prowadzenia sklepu, Stowarzyszenie prowadzi wypożyczalnię podręczników szkolnych dla rodzin korzystających z opieki społecznej, funduje stypendia studentom z ubogich rodzin, wydaje paczki świąteczne, a także prowadzi grupy wsparcia i grupy samopomocowe.
Uczestnicy wyprawy byli pod dużym wrażeniem rozmiaru sklepu oraz różnorodności sprzedawanych w nim towarów (książki, meble, lampy, odzież, bibeloty, naczynia, zabawki, galanteria itd.). Dlatego też, jeszcze przed wyjazdem, zrobili tam zakupy. A kolejnym punktem wizyty było Stowarzyszenie Szukamy Polski.
O działalności organizacji opowiedziała sekretarz – Bożena Bednarek. Przyjazna atmosfera i młoda kadra pracowników realizująca projekty to silne strony tego Stowarzyszenia. W ramach swojej działalności wydają: filmy, książki, audiobooki i videobooki. Próbkę ich pracy – w postaci audiobooka z poezją wybraną: „Wierszomalowanie Leonardy Szubzdy” – uczestnicy wizyty otrzymali w prezencie.
Atrakcją wizyty elbląskiego ośrodka OWIES była też Kawiarenka Obywatelska na temat ekonomii społecznej. W klubokawiarni Piasta 14 licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta, członkowie organizacji pozarządowych, radni oraz zaproszeni goście: Krzysztof Leończuk (Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych), Elżbieta Żukowska-Bubienko (Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei), Michał Gaweł (Fundacja Edukacji i Twórczości), Marta Małecka-Dobrogowska (Forum Inicjatyw Rozwojowych). Głównym tematem spotkania było przedstawienie istniejących rozwiązań w obszarze ekonomii społecznej. Nawiązała się dyskusja o tym, dlaczego tak istotne jest rozwijanie sektora pozarządowego, jak wspierać podmioty ekonomii społecznej, żeby ich działalność była efektywna ekonomicznie i społecznie oraz jaka może być w tym rola samorządu lokalnego.
Dzień drugi wizyty rozpoczęło Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA – Oddział w Białymstoku. Jest to stowarzyszenie osób aktywnych, poszukujących skutecznych i nowatorskich rozwiązań z zakresu nauczania pedagogiki oraz pracy z grupą. O wielu sukcesach organizacji z dumą i uśmiechem na ustach opowiadała Małgorzata Borowska – prezes zarządu. Stowarzyszenie prowadzi m.in.: Centrum Szkoleniowe dla nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, pracowników społecznych oraz Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny świadczące wsparcie dla dzieci będących ofiarami przemocy, ich rodzinom i opiekunom. Spotkanie było okazją, by posłuchać o tym jak krok po kroku Stowarzyszenie powstawało i rozwijało się na przestrzeni lat. Rozwinęła się długa dyskusja, ze strony uczestników padło mnóstwo pytań. Pani Małgorzata udzielała rad i wskazówek dotyczących działalności odpłatnej i gospodarczej, co wzbogaciło i urozmaiciło spędzony tam czas.
Kolejny punkt wyprawy – Fundacja Edukacji i Twórczości. O organizacji opowiadał jej inicjator – Michał Gaweł. Fundacja od 2001 roku wychowuje i edukuje dzieci, młodzież i dorosłych, wspiera twórczość, przedsiębiorczość i działalność kulturalną. Fundacja posiada szeroką ofertę kursów językowych, prowadzi centrum Mentoringu i Wolontariatu oraz prowadzi wraz ze Spółdzielnią Socjalną „INTEGRACJA” z Bielska Podlaskiego Centrum Integracji Społecznej, w którym między innymi przygotowują do pracy w telemarketingu.
Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w Ośrodku Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. OWOP jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych – SPLOT oraz międzynarodowej sieci – CITIZEN NETWORK, prowadzi działalność szkoleniową, świadczy usługi doradcze i informacyjne na rzecz organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego, a także realizuje szereg projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w województwie podlaskim. O działalności Ośrodka dokładnie opowiedział Krzysztof Leończuk. Przedstawił również przekrój przez różne formy zarabiania w organizacjach pozarządowych, co szczególnie interesowało uczestników wizyty.
Wizytę studyjną dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, które rozważają rozpoczęcie działalności gospodarczej, zorganizował Ośrodek Wspierani Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu. Działanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.