W minionym tygodniu osoby bezrobotne z powiatów braniewskiego, ostródzkiego i elbląskiego wzięły udział w wyjeździe studyjnym oferowanym przez elbląski OWIES. Przedmiotem wizyty było powstanie i funkcjonowanie spółdzielni socjalnych.
Piętnastoosobowa grupa zainteresowanych uruchomieniem spółdzielni socjalnych uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Słupna i Warszawy (woj. mazowieckie). Uczestnicy wyjazdu podeszli do tematu z zaangażowaniem, zadając dużo konkretnych pytań goszczącym ich podmiotom. Interesowało ich zarówno tworzenie spółdzielni, najważniejsze trudności, bariery, jak i ważne sprawy związane z funkcjonowaniem spółdzielni.
Pierwszą z odwiedzonych placówek był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie, gdzie funkcjonują: Spółdzielnia Socjalna „Opieka” i Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych”. Uczestników wizyty zaskoczyła pomysłowość i zaangażowanie pracowników GOPS w Słupnie. Podczas rozmów i prezentacji multimedialnej można było przyjrzeć się inicjowaniu i metodom rozwoju podmiotów ekonomii społecznej na terenie wiejskim oraz formom wsparcia tych podmiotów przez samorząd min. przy zastosowaniu klauzul społecznych.
Spółdzielnia Socjalna Opieka (spółdzielnia os. fizycznych) specjalizuje się w usługach sprzątania oraz opieki nad dziećmi i osobami starszymi. Jej powstanie wsparte było przez: Samorząd Gminy Słupno (który poręczył dotacje dla spółdzielców), Parafię Rzymskokatolicką Św. Marcina (która użycza nieodpłatnie pomieszczeń), Partnerstwo Lokalne Nasza 19 (którego obecnie spółdzielnia jest członkiem).
Członkami założycielami Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” były samorządy trzech gmin, organizacja pozarządowa i kościelna osoba prawna – jest to spółdzielnia wielosektorowa.
Na trasie wizyty była też Warszawska Spółdzielnia Stary Mokotów, specjalizująca się w usługach cateringowych, prowadzeniu sklepu ze zdrową żywnością również w Internecie oraz promowaniu idei Fair Trad. W czasie spotkania odbyła się prelekcja dotycząca dobrych praktyk spółdzielczości socjalnej z terenu Warszawy i okolic oraz warsztaty z vega-gotowania. Mimo ciekawej prelekcji i odpowiedzi na zadawane pytania, uczestnikom wyjazdu nie do końca pomysł Spółdzielni Stary Mokotów przypadł do gustu m.in. z uwagi na inne przyzwyczajenia żywieniowe i kłopot przeniesienia tego pomysłu na teren ich.
Kolejny dzień wizyty to odwiedziny w Spółdzielni Socjalnej MAM w Warszawie. W czasie spotkania z założycielkami Spółdzielni uczestnicy wyjazdu poznali „kobiety pracujące, które żadnej pracy się nie boją”. Utworzyły działalność związaną z prowadzeniem warsztatów rękodzielniczych dla firm i osób prywatnych oraz sklepem internetowym specjalizującym się w sprzedaży unikalnych, ręcznie robionych wyrobów. W czasie spotkania toczyła się żywa dyskusja na temat teoretycznych i praktycznych aspektów zakładania i funkcjonowania spółdzielni socjalnej. Mówiono o tworzeniu niezbędnych dokumentów i struktur spółdzielni, wymogów rejestracyjnych KRS, ustawy o spółdzielniach socjalnych, klauzulach społecznych, dotacjach, współpracy z samorządem i zatrudnieniu.
Zakończeniem wizyty były warsztaty rękodzielnicze w czasie, których wszyscy uczestnicy wizyty wykonywali ozdobne breloki.
– Wizyta, z uwagi na napięty program, była dość wyczerpująca, ale uczestnicy cieszyli się z kontaktów z praktykami i możliwości zadania nurtujących pytań. Ważnym aspektem była też możliwość przyjrzenia się działaniu spółdzielni w różnych środowiskach: małej gminy Słupno i warszawskiej metropolii. Z drugiej strony ciekawostką było zobaczenie i skorzystanie z usług spółdzielni reprezentujących różny poziom zaangażowania w obrębie prowadzonych usług. Była to duża lekcja praktycznych wiadomości, które z pewnością uczestnicy wyjazdu studyjnego przez długi czas będą analizować w swoich głowach – zapewnia Jerzy Butkiewicz ze Stowarzyszenia ESWIP, opiekun grupy podczas wyjazdu.
Organizatorzy i koordynator wyjazdu dziękują uczestnikom wizyty studyjnej za zaangażowanie, zdyscyplinowanie i niepowtarzalną atmosferę tych dwóch dni.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP