Ruszyła kolejna edycja Szkoły Animatorów Społecznych organizowanej przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. W drugi weekend marca odbył się pierwszy zjazd „uczniów”.
Szkoła Animatorów Społecznych to cykl szkoleń przeznaczony dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jej tematyka dotyczy angażowania społeczności do działań w obszarze ekonomii społecznej i rozwoju lokalnego.
– Pojęcia „animator” i „animacja”, jak i sama praca animatora społecznego, są bardzo trudne i wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, stałego podnoszenia kompetencji, ale także nieustannego obserwowania społeczności lokalnej, rozumienia procesów, które w niej przebiegają i umiejętnego reagowania na zmiany. Z tym tematem na bazie swoich doświadczeń zmierzyli się SAS-owicze – mówi Małgorzata Woźna, animatorka i liderka procesu edukacji w Szkole. – Najtrudniejsze zadanie to odkrycie w sobie duszy animatora, przyglądanie się swoim społecznościom i realizowanym działaniom właśnie z tej perspektywy: obserwatora i inspiratora zmiany. Sama obserwacja i inspiracja to jednak za mało. Do tego koniecznie trzeba dodać odpowiednie narzędzia, umiejętności i wiedzę.
Te ostatnie SAS-owicze już zaczęli zdobywać. Podczas zjazdu uczestnicy Szkoły dowiedzieli się, jakie zadania przed nimi stoją, jakie są różnice w pracy animatora i lidera, jak szukać w swojej społeczności lidera. Uczyli się także dobrego wykorzystywania kompetencji i potencjału (własnego i innych), sposobów angażowania i motywowania do działania, czyli ścieżki, którą podąża w swojej pracy animator.
Marcowe szkolenie „Ja, jako animator/ka” przeprowadziła Stanisława Retmaniak ze Stowarzyszenia CAL oraz liderka procesu edukacji Małgorzata Woźna z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Kolejne spotkanie będzie okazją do pogłębiania wiedzy i poznania kolejnych narzędzi pracy animacyjnej. Zajęcia tradycyjnie będą prowadzone metodą angażującą uczestników, wzbogaconą o warsztaty. Najbliższe szkolenie uzupełni wiadomości o przestrzeni działania animatorów społecznych.
Przed grupą jeszcze 4 dwudniowe zjazdy, zaplanowana na sierpień wizyta studyjna oraz możliwość wzięcia udziału w Targach Ekonomii Społecznej.
Szkoła Animatorów Społecznych odbywa się w ramach projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.