Dzielnice miast niestety coraz częściej służą kategoryzacji mieszkańców i warunków mieszkaniowo-socjalnych na nich panujących, niż kooperacji pomiędzy nimi. A gdyby tak pokusić się o zdrowe współzawodnictwo: która dzielnica lepiej skorzysta z potencjału swoich mieszkańców? A gdyby tak stworzyć na terenie dzielnicy partnerstwo, w którym działaliby „jak jeden mąż” i przedsiębiorcy, i organizacje pozarządowe, i szkoły, instytucje, a wreszcie – samorząd? Do tego zachęca elbląski OWIES.
Teren Elbląga podzielić można na 29 dzielnic – nie są one wyznaczone administracyjnie, ale wyodrębnione zostały historycznie. Taki pokaźny zasób miasta powinien być dobrze wykorzystany – bo o ile łatwiej zorganizować coś na małej przestrzeni, przy udziale osób blisko związanych z danym terenem, niż domagać się i wydeptywać ścieżki do władz lokalnych z prośbą o kolejny festyn dla rodzin czy plac zabaw dla dzieci. Partnerstwo dzielnicowe jest przykładem tego, jak wiele można uzyskać – nie tylko w kwestii organizacji wydarzeń na danym terenie, ale również w kontekście współpracy z samorządem. A ta jest istotna choćby z uwagi na możliwości wprowadzania zmian infrastrukturalnych dzielnicy – oświetlenie ulic, odmalowanie przystanków autobusowych czy wymiana płyt chodnikowych nie mogą odbyć się bez administracyjnych decyzji włodarzy miasta.
– Proces tworzenia partnerstwa dzielnicowego jest bardzo trudny – przyznaje Małgorzata Woźna, animatorka z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej, która wspiera partnerstwo na Zatorzu (dzielnicy Elbląga). – Od pierwszych spotkań grupy inicjatywnej mamy do czynienia z próbami charakteru. A to dlatego, bo zazwyczaj formowanie partnerstwa jest dla tych ludzi pierwszą próbą wspólnego działania. Musi minąć wiele czasu, zanim grupa przedstawicieli różnych zawodów w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym w pełni poczuje sens tej pracy. Warto jednak czekać na ten moment, bo efekty działania ludzi zaangażowanych w rozwój miejsca, w którym żyją czy pracują, jest naprawdę niesamowity.
Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Zatorza formalnie funkcjonuje od 28 czerwca 2011 roku. Wtedy to podpisane zostało porozumienie o współpracy. Nadal jednak jego członkowie mogą liczyć na wsparcie animatora z ośrodka OWIES oraz udział w szkoleniach czy doradztwo.
Partnerstwo nie musi ograniczać się wyłącznie do terenu dzielnicy czy osiedla. Może obejmować teren całego miasta, powiatu (jak Partnerstwo na rzecz Ekonomii Społecznej w Powiecie Ostródzkim) czy jeszcze szerzy obszar. Te różne formy współdziałania wspiera elbląski ośrodek OWIES na terenie Elbląga oraz powiatów: elbląskiego, braniewskiego, iławskiego i ostródzkiego.
Projekt „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” realizowany jest przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.