Jest ich szesnastu i każdy z nich ma aspiracje, by podjąć się niełatwego zadania – wdrażania ekonomii społecznej w swoją codzienną działalność. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Warmii i Mazur mają za sobą już trzy zjazdy w ramach Regionalnej Szkoły Liderów Ekonomii Społecznej. Organizatorem cyklu edukacyjnego jest Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu.
Cechuje ich duża rozpiętość wiekowa i różnorodność środowisk, z których pochodzą. W większości reprezentują społeczności wiejskie. To jednak nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie – im bardziej odmienne środowisko, tym więcej zyskuje grupa „uczniów”, która wymieniając się doświadczeniami zyskuje wiedzę w rozmaitych stadiach przypadków. Jak zapewniają specjaliści Ośrodka OWIES, pomysł na działanie jest tu najważniejszy.
Temat ekonomii społecznej bywa spłycany do działalności w ramach spółdzielni socjalnej, będącej rozwiązaniem dla osób, którym gorzej powiodło się w życiu – byłych więźniów, uzależnionych od środków odurzających, niepełnosprawnych i bezrobotnych. Warto pamiętać, że to nie jedyna atrakcja, jaką niesie ten nurt ekonomii. Wiele korzyści mogą zyskać również same organizacje, prowadząc działalność gospodarczą. Niestety, wielu z ich przedstawicieli ma obawy, że kiedy ich organizacja zacznie zarabiać, zmieni się postrzeganie jej przez środowisko, w którym działa – na gorsze. Obawiają się, że zaczną być odbierane jako podmioty biznesu. I tu m.in. pojawia się rola regionalnej Szkoły Liderów Ekonomii Społecznej. Drugi zjazd poświęcony był właśnie tej tematyce. Warsztat unaocznił przyszłym liderom, jakie korzyści niesie za sobą otworzenie się organizacji na taką działalność. A główna, to zbudowanie stałego źródła dochodu, które umożliwi jej działanie w czasach, gdy dostępność środków zewnętrznych nie będzie już tak duża, jak dziś. Przy tym stanowić może atrakcyjną ofertę dla potencjalnego klienta – konkurencyjną dla biznesu.
– Ponad połowa z uczestników szkoły już na starcie miała pomysł, w jaki sposób wprowadzić nowe rozwiązania ekonomii społecznej do swojej organizacji – mówi Agnieszka Wiśniewska, asystent koordynatora Ośrodka OWIES. – Cykl edukacyjny ma pomóc im wybrać odpowiednią dla siebie formę. Część z nich zdecyduje się pewnie na prowadzenie spółdzielni socjalnej, część będzie wdrażać działalność gospodarczą w organizacji, a część może pokusi się o spółdzielnię osób prawnych czy jakiś rodzaj spółki. Czas pokaże.
W nazwie regionalnej szkoły pojawia się hasło „lider”. Odnosi się ono zarówno do pełnionej już funkcji przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, ale również nowej roli, którą pełnić będą jako reprezentanci dobrych praktyk w obszarze ekonomii społecznej. W ciągu siedmiu zjazdów zdobędą też wiedzę i doświadczenie, które następnie będą mogli przekazywać do swoich środowisk. A kiedy wdrażanie tego nurtu okaże się trudne dla społeczności, w których pracują, będą służyć jako wsparcie. Dysponując bazą danych i źródeł, a także kontaktami ze specjalistami (doradcami specjalistycznymi), wcielą się w rolę łączników samych zainteresowanych – czyli społeczności, które mają pomysł na działanie i chęci – z Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu.
Regionalna Szkoła Liderów Ekonomii Społecznej prowadzona jest w ramach projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych