Do wszystkich pasjonatów wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym: od kilku dni na Górze Koronnej owce i kozy pracują na rzecz ochrony przyrody! Możecie je podziwiać na stoku poniżej wejścia do Jaskini Ciemnej – widocznym spod Źródła Miłości czy Bramy Krakowskiej. Na prowadzone zabiegi czynnej ochrony cennych muraw kserotermicznych, Fundacja Przyroda i Człowiek pozyskała dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie.
Fundacja Przyroda i Człowiek rozpoczęła realizację zadania pn. Czynna ochrona muraw kserotermicznych na Górze Koronnej w Ojcowskim Parku Narodowym (SOOS Dolina Prądnika PLH120004), współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Siedliska nieleśne, w tym murawy kserotermiczne, są ważnym składnikiem szaty roślinnej i krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego. Bogata i urozmaicona flora roślin naczyniowych muraw kserotermicznych nierzadko zawiera gatunki zaliczane do rzadkich i zagrożonych w skali Polski. Ciepłolubne zbiorowiska zostały ukształtowane głównie w wyniku ekstensywnej gospodarki pasterskiej i łąkarskiej. Zagrożeniem dla ich istnienia jest sukcesja wtórna, prowadząca do zarastania i eliminacji światłolubnych gatunków roślin. Utrzymanie pełnej zmienności zbiorowisk i zachowanie bogactwa florystycznego tych siedlisk wymaga podjęcia zabiegów ochrony czynnej polegającej na przywracaniu i utrzymywaniu dawnych, ekstensywnych form użytkowania, takich jak np. wypas zwierząt.
Fundacja Przyroda i Człowiek rozpoczęła wypas stada owiec i kóz na Górze Koronnej, na powierzchni 1,20 ha naturowego siedliska 6210 murawa kserotermiczna Festuco-Brometea. Stado owiec, któremu towarzyszy kilka kóz, można oglądać na stoku poniżej wejścia do Jaskini Ciemnej – widocznym spod Źródła Miłości czy Bramy Krakowskiej. Zadanie realizowane jest przy współpracy z Ojcowskim Parkiem Narodowym.
Więcej informacji o przedsięwzięciu m.in. na: http://web1.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/owce-i-kozy-ekologiczne-kosiarki-pojawily-sie-w-ojcowskim-parku-narodowym/
Źródło: Fundacja Przyroda i Człowiek