Kolejny Inkubator w regionie ma za sobą oficjalne otwarcie. Tym razem to Bartoszyce były na świeczniku. – Widzimy dużą szansę na rozwój ekonomii społecznej w regionie, dzięki działaniom m.in. Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej. Powstanie takiego miejsca to jakby uzupełnienie luki. Są osoby które potrzebują wsparcia, rozpoczynając swoją działalność społeczną – tak m.in. wyjaśniał sens powstania Inkubatora prezes stowarzyszenia ESWIP, Arkadiusz Jachimowicz.
W czwartek 4 kwietnia w Bartoszycach, na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kresowiaków, przy ulicy Limanowskiego 14 odbyła się uroczystość otwarcia Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej. Udział w niej wzięli zarówno przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, jak i przedstawiciele trzeciego sektora. Wśród samorządowców trudno było nie zauważyć roli starosty bartoszyckiego, Wojciecha Prokockiego, który poparł ideę powstania Inkubatora poprzez podpisanie porozumienia w sprawie rozwoju ekonomii społecznej w powiecie. Zjawili się również: Krzysztof Nałęcz – burmistrz miasta Bartoszyce, Anna Konowrocka – dyrektor PUP, Brygida Adamajtis – dyrektor PCPR, a także kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Nie zawiodła też Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Bartoszyckiego, która przybyła prawie w komplecie, także całe grono przedstawicieli lokalnych mediów.
Nie obyło się bez tradycyjnego przecięcia wstęgi. Podczas spotkania przybliżona została idea, jaka przyświeca funkcjonowaniu inkubatora. Mottem spotkania okazały się słowa Victora Hugo: „Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł”. Przewidziany w programie panel dyskusyjny dał okazję do zabrania głosu, padały uwagi i ciepłe słowa, ale także dużo głosów o oczekiwaniach wobec Inkubatora.
Komu służy Inkubator?
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej powstał z inicjatywy Stowarzyszenia ESWIP. – Inkubator ma być miejscem skupiającym i promującym rozwój ekonomii społecznej. Jest przeznaczony do wspierania inicjatyw społecznej przedsiębiorczości – mówił Artur Ziemacki ze Stowarzyszenia ESWIP, kierownik placówki. – Początkujący przedsiębiorcy społeczni znajdą tu nie tylko wsparcie merytoryczne w postaci doradztw, szkoleń i kursów, ale mogą tu też znaleźć miejsce, gdyż istotnym elementem działalności Inkubatora będzie także nieodpłatne użyczanie w pełni wyposażonej przestrzeni biurowej z dostępem do Internetu. IPS przewiduje też użyczanie pomieszczenia sali szkoleniowej do organizacji spotkań w obszarze trzeciego sektora
Inicjatywa Inkubatora długofalowo prowadzi do poprawy sytuacji osób, które chcą rozpocząć pracę na własny rachunek, przyczynia się także do wzrostu przedsiębiorczości społecznej wśród poszczególnych grup zawodowych i społecznych, spadku bezrobocia i wdrażania nowych form zarządzania przedsiębiorstwem społecznym. W związku z powyższym to krok milowy w stronę rozwoju ekonomii społecznej.
Projekt pn. „Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP