Oświadczenie FIO w sprawie zapowiadanych protestów rodziców wobec reformy oświaty
Federacja Inicjatyw Oświatowych stoi na stanowisko, że to rodzice są pierwszymi decydentami w sprawie wychowania i edukacji własnych dzieci. Reforma oświaty nie może być wprowadzana na siłę wbrew rodzicom, nauczycielom i samorządowcom. Grozi to nie tylko chaosem w oświacie, ale stanowi także zagrożenie dla stabilności państwa. Potrzebne jest porozumienie dla edukacji i współpraca ponad podziałami nad przygotowaniem nowej reformy oświaty dla dobra dzieci i dobra Polski.
OŚWIADCZENIE
W odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska Federacji Inicjatyw Oświatowych wobec działań Rad Rodziców i Rodziców sprzeciwiających się wprowadzeniu reformy oświaty i planujących w ramach protestów nie posłać dzieci do szkół w dniu 10 stycznia uważamy iż:
Rozważanie przez rodziców decyzji o nieposłaniu dziecka do szkoły w ramach protestu przeciw reformie oświaty przygotowanej przez Minister Annę Zalewską jest przejawem wielkiej desperacji rodziców. Powinno być przyjęte przez wszystkie instytucje państwowe i społeczne oraz przez Kościoły jako sytuacja alarmowa świadcząca o głębokim kryzysie w Polsce.
Brak porozumienia między władzą a społeczeństwem w kwestii zmian w edukacji jest potwierdzone wynikami sondaży społecznych. Wg sondażu OKO.press 58% społeczeństwa jest przeciwnych wprowadzeniu zmian w tym zakresie lub tym czasie, przy 32% akceptujących te zmiany. Sondaż Millward Brown pokazuje, iż 44% społeczeństwa jest przeciw likwidacji gimnazjów, a 48% popiera, co świadczy o rozbiciu społeczeństwa. Sondaże dotyczą całego społeczeństwa. Brak jest badań naukowych pokazujących stanowisko rodziców uczniów, których ta reforma będzie dotyczyła w największym stopniu – uczniów obecnych szkół podstawowych. Brak takich badań jest przejawem słabości działań przygotowawczych reformy.
W ocenie Federacji rodzice uczniów są największą grupą przeciwną reformie Minister Zalewskiej. Jest to zrozumiałe. Podstawowym obowiązkiem rodziców jest chronić dzieci przed ryzykiem eksperymentów i przedmiotowym traktowaniem w grze politycznej.
Pragniemy jeszcze raz podkreślić, iż reforma oświaty wprowadzana bez porozumienia społecznego, na siłę, wbrew tak dużej części rodziców, nauczycieli i samorządowców nie ma szans na sukces. Przeciwnie – będzie źródłem niepokojów i chaosu w państwie i społeczeństwie. Zagrozi realizacji potrzebnej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i programowi rozwoju budownictwa mieszkaniowego Mieszkanie +.
Bezwzględnym warunkiem dobrej zmiany w oświacie jest poparcie dla zmian rodziców. To rodzice są najważniejszymi decydentami w kwestii edukacji i wychowania własnych dzieci. Gwarantuje to Konstytucja RP. Wszelkie działania wbrew rodzicom są działaniami sprzecznymi z Konstytucją, z prawem naturalnym i prawami Boskimi.
Dlatego rodzice w ich prawach rodzicielskich decydowania o wychowaniu i edukacji własnych dzieci powinni być, zgodnie z zasadą pomocniczości, wspierani przez wszystkie instytucje samorządowe, rządowe i pozarządowe. Także wtedy, gdy w ramach protestu obywatelskiego protestują przeciw działaniom Ministerstwa powołanego do ich wspierania. Minister edukacji powinien działać jako instytucja służąca realizacji praw rodziców, a nie je podważająca i ograniczająca.
Dlatego apelujemy o zawieszenie zmian przygotowanych przez Minister Annę Zalewską i rozpoczęcie prac, które będą prowadziły do porozumienia dla edukacji ponad podziałami politycznymi.
Dość mamy podziałów i konfliktów w Polsce. Oświata niech będzie obszarem porozumienia dla dobra najmłodszych obywateli i dobra Polski.
W imieniu Zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych
Małgorzata Lewandowska – Prezeska i Alina Kozińska-Bałdyga - Wiceprezeska
Pobierz
Źródło: Federacja Inicjatyw Oświatowych