Najwyższa nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej trafiła do organizacji pozarządowej. Stowarzyszenie Delta otrzymało Złoty Certyfikat POT za Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie - największy w Europie park tematyczny z szeregiem innowacyjnych rozwiązań.
Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie tworzą dwa podmioty. JuraPark, gdzie można odkrywać tajemnicze losy dinozaurów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka – interaktywne muzeum prowadzące narrację o niezwykłych losach ludzkości i wykorzystujące nowoczesne technologie głównie do opowiadania o naszej prehistorii. Wręczenie Złotego Certyfikatu odbyło się 24 października na gali finałowej konkursu „7 nowych cudów Polski” podczas Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu. Stowarzyszenie Delta - właściciel całego kompleksu, otrzymało turystyczne złoto za Park Nauki i Rozrywki. Nagrodę wręczali wspólnie Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Martyna Wojciechowska – Redaktor Naczelna magazynu National Geographic Traveler oraz dr Andrzej Byrt - prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaszczyt odbioru certyfikatu w imieniu krasiejowskiego kompleksu otrzymali Piotr Lichota - prezes Stowarzyszenia Delta wraz z doktorem Andrzejem Boczarowskim oraz Witoldem Szymulą.
Dzięki wsparciu specjalistów z różnych dyscyplin, za pomocą nauki przez zabawę krasiejowski park opowiada niezwykłe losy naszej planety – od jej prapoczątków, poprzez spotkanie z silesaurem odnalezionym właśnie w Krasiejowie aż po współczesność. – To nie koniec naszej opowieści w Krasiejowie – zapowiada Piotr Lichota, prezes stowarzyszenia Delta. – Każdą z naszych atrakcji zamykamy pewną klamrą, nawiązującą do naszej kolejnej inwestycji. Otwarty pod koniec czerwca Park Nauki i Ewolucji Człowieka kończy swoją opowieść wędrówką poza naszą planetę i to właśnie podróż w kosmos jest kolejnym etapem opowieści, jaką chcemy prowadzić w naszym wyjątkowym obiekcie.
Ten rok jest wyjątkowo korzystny dla kompleksu edukacyjnego w Krasiejowie, który jest największym parkiem tematycznym w Europie. Potwierdzają to liczby. Wszystko wskazuje na to, że liczba odwiedzających to miejsce przekroczy ćwierć miliona gości i podbije rekord otwarcia Parku z 2011 roku. Wśród turystów odwiedzających Krasiejów są przede wszystkim mieszkańcy Śląska, Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Coraz częściej miejsce odwiedzają także goście z Wielkopolski, Małopolski i samej stolicy. Z roku na rok rośnie także liczba gości z zagranicy, szczególnie Czech i Niemiec. Na miłośników nowych technologii przygotowano nie lada gratkę – za pomocą specjalnej aplikacji „Paleotest” na smartfony, można już w domu zacząć odkrywać tajemnice prehistorii. Dzięki niej można na terenie interaktywnego muzeum poznać dodatkowe atrakcje, a kompleks JuraPark nieodpłatnie zwiedzać z audioprzewodnikiem.
Jakie atrakcje czekają w Krasiejowie?
Park Nauki i Ewolucji Człowieka - w niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzymy wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg PNIEC zwiedzający decyduje się na uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Stanie się świadkami fascynujących przemian i dołączyć do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów. Cała przygoda rozpoczyna się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal. PNIEC to najnowocześniejsze muzeum opowiadające dzieje ludzkości w Europie. Naszpikowane technologia interaktywnymi, kinetycznymi, czy augmented reality opowiada niezwykłą historię nas samych – od prapoczątków po współczesność, wykraczając nieśmiało w przyszłość. Wizyta tam to także gratka dla miłośników nowoczesnych technologii.
Tunel Czasu - to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie specjalnego pociągu, swoistej Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel, udajemy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. To także jedno z najdłuższych kin 3D na świecie.
Pawilon Paleontologiczny - zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.: „Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter „in situ”. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można zobaczyć tutaj rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Dla paleontologów zaprojektowano ruchomą platformę poruszającą się nad polem skamieniałości. W sezonie, od lipca do września, można przyjrzeć się pracy paleontologów. Stanowi to ciekawą atrakcję turystyczno-edukacyjną.
Ścieżka edukacyjna - prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1 500 m Czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi od 1,5 do 2 godzin. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Modele, które można podziwiać w JuraParku wykonywane są przez współpracujących z nami paleo-rzeźbiarzy z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata. Prawie 70 gatunków – około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie.
Plac Zabaw i Park Rozrywki - na najmłodszych czeka Plac Zabaw o powierzchni ponad 3000 m kw. Największą atrakcją dla dzieci powyżej 3 roku życia będzie z pewnością 12-metrowa wieża, z której można zjechać rurami znajdującymi się na trzech kondygnacjach osiągając znaczne prędkości. A to tylko niektóre z atrakcji. Z kolei Park Rozrywki powstał specjalnie z myślą o zapewnieniu sporej dawki zabawy i emocji dla całej rodziny. Znajdują się tu karuzele, Statek Piracki, dmuchane zjeżdżalnie, automaty do gier, symulatory, trampoliny i euro-bungy. Działa w nim także Bajkowa Kraina Dinozaurów – labirynt pełen tajemniczych przejść, zjeżdżalni i zakamarków.
Kino Emocji Cinema 5D - jest ciekawą atrakcją JuraParku w Krasiejowie i nowoczesnym obiektem typu wielowymiarowego. Oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych. Te efekty pozwalają oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. W jednym seansie mogą uczestniczyć maksymalnie 40 osób.
Źródło: Stowarzyszenie Delta, Adam Piwek