Ostróda. Wzajemna pomoc poprzez pracę
Czym jest ekonomia społeczna? Jak założyć spółdzielnię socjalną? Skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności? Czym różni się przedsiębiorstwo społeczne od tradycyjnego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mieli okazję poznać uczestnicy projektu „Wsparcie na starcie” Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy w Ostródzie. Tematy dotyczące ekonomii społecznej przybliżali pracownicy Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Ostródzie.
Osoby uczestniczące w zajęciach odbyły spotkania z z animatorem, doradcą kluczowym oraz doradcą biznesowym. W ramach spotkań uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna, poznali dobre praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych w województwie warmińsko-mazurskim oraz w całej Polsce. Grupy chętnie rozmawiały na temat swoich obaw związanych z założeniem spółdzielni socjalnej, ale podkreślały również, że dla osób bezrobotnych (zwłaszcza długotrwale) jest to duża szansa na zmianę swojego życia.
Podczas spotkań z doradcą biznesowym uczestnicy zajęć przedstawili kilka pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnej. Pomysły zostały omówione przy udziale wszystkich uczestników. Prezentowane były mocne strony, zagrożenia, bariery przy wykonywaniu usług. Wysunięto kilka trafnych wniosków na temat prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego.
Są już pierwsze efekty prowadzonych spotkań. Zawiązała się grupa kilku osób, które są zmotywowane, aby zawiązać spółdzielnię socjalną. Osoby te zaplanowały pierwsze spotkanie organizacyjno-informacyjne w biurze IPS. W grupie tej wyraźnie zaiskrzył temat pomocy sobie poprzez pracę wykonywaną na własny rachunek przy pełnej samorealizacji. Czy ich pomysł na założenie przedsiębiorstwa społecznego będzie miał szansę realizacji? Czas pokaże.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP