Masz pomysł na zazielenienie swojej okolicy lub nowy mural? Jeśli tak, to już tylko do wtorku, 21 stycznia, można zgłaszać projekty do 12. edycji budżetu obywatelskiego. Ratusz czeka na propozycje mieszkańców i mieszkanek, na co warto wydać pieniądze z budżetu miasta. Do tej pory wpłynęło ponad 200 pomysłów na poziomie lokalnym, dzielnicowym i miejskim.
– Wprowadzone w 2024 roku zmiany w budżecie obywatelskim pozwolą mieszkańcom na zgłaszanie projektów na poziomie lokalnym. Do tej pory zdarzało się, że projekty które dotyczyły np. jednego osiedla czy jednej ulicy, nie otrzymywały wystarczającej liczby głosów w dzielnicy. Nie mogły być więc realizowane. Dlatego zdecydowaliśmy o wydzieleniu specjalnej, tzw. lokalnej puli. Wiązało się to z koniecznością zmian w systemie DECIDIM, dlatego tegoroczny etap zgłaszania pomysłów jest krótszy. Wierzę jednak w to, że warszawiacy i warszawianki zmobilizują się i do 21 stycznia zaproponują wiele ciekawych projektów – powiedział Jacek Wiśnicki, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?
Projekt można zgłosić na jeden z dwóch sposobów: internetowo – przez stronę bo.um.warszawa.pl, dołączając skan listy osób popierających projekt lub papierowo – wypełniając formularz papierowy w urzędzie dzielnicy (można go również pobrać ze strony budżetu obywatelskiego i samodzielnie wydrukować). Wypełniony druk wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami (w tym listą osób popierających projekt) trzeba złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub dostarczyć do kancelarii Urzędu m.st. Warszawy. Formularz musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 21 stycznia 2025 r.
Przez cały etap zgłaszania urzędnicy oferują wsparcie merytoryczne i zapraszają na spotkania i dyżury, podczas których pomogą w wypełnieniu formularza, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji. Kontakt i informacje o terminach dyżurów znajdują się na miejskiej stronie.
Jakie projekty najchętniej zgłaszają mieszkańcy?
Dużą część projektów, które są zgłaszane i wybierane w głosowaniu stanowią te dotyczące zieleni i natury. Niektóre wiążą się z rozpłytowaniem i nowymi nasadzeniami, inne z kolei z tworzeniem zielonych i zacienionych przestrzeni. Właśnie z tego zakresu zrealizowano projekt Beton Stop! na Białołęce. Dzięki niemu powstał m.in. nowy park leśny u zbiegu ulic Wałuszewskiej, Ołówkowej i Insurekcji z Mrówczymi Totemami autorstwa Janka Sajdaka.
Wiele pomysłów doczekało się także kontynuacji na przestrzeni kilku edycji. Do takich należą murale w przestrzeni warszawskiego metra. W 2024 roku na stacji Służew zrealizowano mural upamiętniający Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) – malarza, architekta, rzeźbiarza, fotografa i rysownika, który mieszkał i tworzył na Mokotowie.
Nie brakuje też projektów, które aktywizują i integrują mieszkańców, jak np. bezpłatne zajęcia sportowe.
Kto może zgłosić projekt w budżecie obywatelskim?
Każdy, niezależnie od wieku. Osoby do 13. roku życia zgłaszają projekt za zgodą opiekuna. Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie, wystarczy mieszkać w stolicy i mieć chęć do działania.
Budżet obywatelski zmienia Warszawę
To już 12. edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. Ponad 4800 zrealizowanych pomysłów widocznych jest w przestrzeni miasta. Dzięki pomysłom warszawianek i warszawiaków odbyło się również wiele wydarzeń kulturalnych, warsztatów i spotkań, a osoby potrzebujące uzyskały np. wsparcie psychologiczne.