Ostatnie dni badania środowiska pracy w NGO pod kątem równości
Z końcem października kończy się badanie „Dyskryminacja i mobbing w praktyce zatrudnienia trzeciego sektora w Polsce”. Osoby pracujące i współpracujące z 3. sektorem (osoby zatrudnione, współpracownicy, stażyści i wolontariusze) wciąż mają okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami z pracy w kontekście dyskryminacji, mobbingu i nierównego traktowania.
„Równość standardem pracy w trzecim sektorze”
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego prowadzi projekt „Równość standardem pracy w trzecim sektorze”. Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie zjawiskom dyskryminacji, mobbingu i molestowania seksualnego w sektorze NGO. Projekt potrwa od lipca 2024 do czerwca 2026 roku i został zaprojektowany, by podnieść standardy pracy w NGO w Polsce, zapewniając wsparcie w zakresie wprowadzania polityk równościowych i prewencyjnych.
Badanie środowiska pracy w 3. sektorze
Pierwszym etapem realizacji projektu jest szczegółowe badanie „Dyskryminacja i mobbing w praktyce zatrudnienia trzeciego sektora w Polsce”. To działanie obejmuje przeprowadzenie ankiety internetowej skierowanej do osób współpracujących z NGO (obecnie lub w przeszłości, niezależnie od podstawy współpracy - UoP, umowy cywilnoprawne, B2B, wolontariat, staże) oraz pogłębionych wywiadów. Badanie zakończy się z końcem października 2024 roku i ma na celu zgromadzenie informacji o rzeczywistej skali i charakterze patologii zatrudnienia w organizacjach pozarządowych.
Wypełnić ankietę można pod tym linkiem: https://forms.gle/QQbG8G3YFXaSih9Y7
Badanie jest w pełni anonimowe i zajmuje około 10-15 minut.
Wyniki tego badania pozwolą zidentyfikować problemy charakterystyczne dla trzeciego sektora, związane z relacjami władzy, naruszeniami zasady równego traktowania, mobbingiem i brakiem polityk antydyskryminacyjnych.
Model "Równe NGO"
Wyniki uzyskane w ramach badania będą podstawą do stworzenia kompleksowego modelu prewencyjnych działań, który pomoże organizacjom trzeciego sektora wdrażać wewnętrzne polityki równościowe i antydyskryminacyjne. Model „Równe NGO” będzie zawierał rekomendacje w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingu i molestowaniu, a także wskazówki jak wdrażać efektywne procedury skargowe i plany równościowe.
Opracowaniem modelu zajmie się zespół osób eksperckich, które przeanalizują dane z badania oraz najlepsze praktyki stosowane w organizacjach. Model zostanie przetestowany w ramach pilotażu, a organizacje biorące udział w projekcie otrzymają wsparcie we wdrażaniu wypracowanych polityk. Po zakończeniu pilotażu, model „Równe NGO” zostanie udostępniony szerokiemu gronu organizacji pozarządowych, a jego upowszechnianie będzie wspierane przez kampanię społeczną i doradztwo PTPA.
Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #NOWEFIO.