Już tylko do 10 października można zgłaszać młodych ludzi do kolejnej edycji Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego. Jest to plebiscyt dla młodzieży działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Laureaci i laureatki otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 30 tysięcy złotych oraz statuetki.
– Chcemy docenić i nagrodzić tych, którzy działają na rzecz miasta, za ich wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka. Dlatego gorąco zachęcam do wysyłania zgłoszeń! – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i przewodnicząca kapituły.
W tegorocznej edycji nagrodzeni zostaną młodzi ludzie za działania i projekty zrealizowane w 2023 roku. Kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych: 15-19 lat i 20-26 lat, którzy otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 30 tysięcy złotych.
Kandydatów i kandydatki można zgłaszać do 10 października. Wszystkie informacje o Nagrodzie można znaleźć na stronie internetowej: um.warszawa.pl/nagrodadlamlodych, gdzie znajduje się również formularz zgłoszeniowy.
Laureaci poprzedniej edycji
W ubiegłorocznej edycji przyznano trzy główne nagrody. W kategorii wiekowej 15-19 lat zwyciężyła Ewa Markiewicz za wszechstronną działalność wolontariacką, wspieranie osób w spektrum autyzmu, szerzenie wiedzy z zakresu prawa poprzez organizację konkursu dla licealistów oraz aktywizację wyborczą młodego pokolenia.
– Do działania motywuje mnie zasada, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Widzę, że tym co robię mogę realnie pomagać innym, a to napędza mnie do dalszej działalności społecznej – powiedziała Ewa Markiewicz, laureatka Głównej Nagrody w kategorii 15-19 lat
W kategorii 20-26 lat zostały przyznane dwie nagrody główne. Pierwszą otrzymał Kamil Bonas za wszechstronne i aktywne działania na rzecz społeczności studentów Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowanie ważnych tematów z zakresu ekologii, za budowanie świadomości na temat zdrowia psychicznego i popularyzację wiedzy o środowisku LGBTQ+. Drugą nagrodę w kategorii 20-26 lat otrzymał Mikołaj Wolanin za działalność interwencyjno-poradniczą związaną z prawami uczniowskimi, propagowanie tematów dotyczących praw człowieka i aktywną pomoc osobom potrzebującym, a także wzorowy przykład zaangażowania obywatelskiego.
– Działanie społeczne, to dla mnie możliwość zmieniania choćby małego wycinka świata na lepszy. To możliwość wzbudzania uśmiechu na ustach tych, na rzecz których się pracuje – powiedział Mikołaj Wolanin, laureat Głównej Nagrody w kategorii 20-26 lat.
O nagrodzie
Nagroda jest jednym z narzędzi wdrażających politykę młodzieżową m.st. Warszawy. Dokument ten określa priorytety, wartości i postawy kluczowe, które stanowią wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i wszystkich podmiotów współpracujących z młodzieżą lub na jej rzecz.
Pytania można kierować na adres: nagrodadlamlodych@um.warszawa.pl lub dzwonić do sekretariatu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy: +48 22 443 34 00 lub +48 22 443 34 01.