Ponad dwie trzecie Polaków (69%) jest przekonanych o tym, że z wiekiem nie maleje wydajność pracowników. Blisko 60% sądzi, że osoby starsze nie zabierają miejsca pracy młodszym – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Kancelarii Prezydenta. Podczas konferencji zorganizowanej przez Kancelarię dyskutowano o szansach i wyzwaniach związanych z zatrudnieniem osób w wieku powyżej 50. roku życia.
– Starzenie się ludności to nie tylko problem, to także wyzwanie oraz szansa na lepsze wykorzystanie ludzi doświadczonych. To także duża szansa na mądrą aktywizację zawodową osób starszych w Polsce – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wystąpieniu wyemitowanym na początku konferencji.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka podkreśliła z kolei, że aktywizacja osób starszych jest zadaniem, jakie stoi nie tylko przed pracodawcami, ale i przed organizacjami obywatelskimi. – Samo podwyższenie wieku emerytalnego, bez zapewnienia miejsc pracy, ani nie zwiększy emerytur, ani nie przyniesie nam korzyści – zaznaczyła.
Jej zdaniem zapewnienie miejsc pracy osobom starszym to kwestia równowagi finansowej państwa. Władze muszą – jak zaznaczyła – także stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed systemem zabezpieczenia społecznego, żeby seniorzy mogli być samodzielni i aktywni. – Tradycja dezaktywizacji osób starszych nie zdała egzaminu, gdyż okazało się, że nie tworzy ona nowych miejsc pracy dla ludzi młodych – powiedziała minister Irena Wóycicka.
Co więcej, jak wynika z prezentowanych podczas konferencji wyników badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, aż 59% Polaków jest zdania, że osoby starsze nie odbierają miejsc pracy młodym. Największą grupą wśród tych, którzy tak sądzą są jednak osoby powyżej 50 roku życia (74%). Przeciwnego zdania jest 32% badanych, w tym najwięcej młodych w wieku 15–29 lat. Tolerancja wobec seniorów w pracy rośnie więc wraz z wiekiem.
Z drugiej strony aż 69% badanych uważa, że z wiekiem nie maleje wydajność pracowników. Tak sądzą zwłaszcza najlepiej wykształceni oraz kadra kierownicza i specjaliści. O tym, że starsi pracownicy są mniej wydajni, przekonani są przede wszystkim najmłodsi uczestnicy badania (15–29 lat).
Jeszcze więcej osób, bo aż 79%, uważa, że pracownicy w wieku ponad 50 lat są co najmniej tak samo kompetentni jak młodsi. 38% sądzi nawet, że te kompetencje są wyższe. Ale to znowu opinia przede wszystkim osób dojrzałych. Młodzi, do 35. roku życia, częściej uważają, że seniorzy w pracy są jednak mniej kompetentni.
Prezentowane w raporcie dane pochodzą z badania zrealizowanego przez TNS OBOP na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP. Badanie sondażowe, w ramach projektu omnibusowego, (technika CAPI) zrealizowano na losowej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Badanie zrealizowano w dniach 15–18 września 2011r.
Szczegółowy opis wyników badania przeprowadzonego przez TNS OBOP można przeczytać w dokumencie „ Polacy na temat aktywności zawodowej seniorów – raport z badania”.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP