Jednolity plik kontrolny zaczął straszyć w połowie 2016 r. Początkowo obowiązki z nim związane dotknęły duże podmioty. Nie było wśród nich zbyt wielu organizacji pozarządowych, jednak z czasem i one muszą zacząć myśleć o JPK. W PORADNIK.NGO.PL zbieramy najważniejsze informacje o jednolitym pliku kontrolnym.
Co to jest jednolity plik kontrolny?
Jednolity plik kontrolny to sposób na komunikowanie się z administracją skarbową (urzędami skarbowymi, ministerstwem finansów). Do tej pory służył do tego głównie papier. Ale skoro od lat firmy stosują do księgowania coraz bardziej rozbudowane i zbierające coraz większą ilość informacji programy komputerowe, postanowiono wykorzystać to do zbierania danych przez urzędy. JPK umożliwia więc państwu łatwy wgląd do naszej księgowości.
Tylko księgowość w programach komputerowych
Zastanawiając się, czy dotyczą nas – naszą organizację pozarządową – przepisy o JPK, w pierwszej kolejności skupmy się na formie prowadzenia księgowości ("ksiąg podatkowych"). Jeśli robimy to na papierze – obowiązek nas nie dotyczy. Jeśli księgowość prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznego programu komputerowego (nawet jeśli będzie to program bezpłatny) – obowiązek nas DOTYCZY.
Na czym polega obowiązek
JPK to sposób przekazywania informacji organom skarbowym. Te informacje przekazujemy na żądanie lub regularnie co miesiąc.
Informacje związane z podatkiem VAT przekazywane są co miesiąc, a obowiązek dotyczy organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT. Urząd nie musi się do nas zwracać o te informacje – mamy obowiązek sami je regularnie wysyłać.
Pozostałe informacje przekazywane są w ramach JPK na żądanie (urząd musi poprosić o te informacje). Obowiązek ich udostępnienia będzie dotyczył wszystkich organizacji pozarządowych, nie tylko czynnych płatników VAT.
Jak zaznaczyliśmy na początku, o tym, kiedy organizacja pozarządowa musi zacząć realizować obowiązki związane z JPK decyduje jej wielkość i to, czy jest płatnikiem VAT. Określając wielkość NGO trzeba zastosować do organizacji pozarządowej definicje przedsiębiorców z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
A co, kiedy już wiemy, że dotyczą nas obowiązki związane z JPK?
JPK jest w pierwszej kolejności zmartwieniem firmy, która dostarcza nam program księgowy. Strukturę i mechanizm JPK zgłębia przede wszystkim autor programu. Producent programu zabiega, żeby program działał jak trzeba i spełniał wymagania – inaczej miałby trudność z jego sprzedaniem.
Co jest więc obowiązkiem osób odpowiedzialnych w NGO za księgowość (poza udostępnianiem lub wysyłaniem organom skarbowym JPK), a także władz stowarzyszenia czy fundacji, które ostatecznie ponoszą największą odpowiedzialność za to, co robi (lub czego nie robi) organizacja? Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy korzystamy z programu, który pozwala na sporządzenie JPK. Jeśli taki program jest regularnie aktualizowany, powinien spełniać wymagania. Jeśli mamy stary program, który nie ma wykupionego serwisu i aktualizacji, może powstać problem. Jeśli księgowość w organizacji prowadzi zewnętrzna firma, to ją pytamy o JPK i o to, czy wykorzystywany przez nią program pozwala na realizację obowiązków.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)