Warto działać i warto pokazywać swoje działania! Zgodnie przyznały organizacje społeczne prezentujące swoją działalność podczas tegorocznych Targów Ekonomii Społecznej, zorganizowanych przez Centrum PISOP 20 czerwca na Rynku w Lesznie.
Udział w tegorocznej edycji Targów Ekonomii Społecznej pn. „Jarmark Pomysłów” wzięło ponad 30 wystawców – podmiotów ekonomii społecznej tj. stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych z subregionu leszczyńskiego, które przez 4 godziny władały leszczyńską starówką. Wszystkie zebrały się w jednym miejscu po to, by „dać się poznać innym”, pochwalić się tworzonymi produktami, zaprezentować swoją ofertę, opowiedzieć o swoich sukcesach i zachęcić do aktywności społecznej.
Przy stoiskach, jak i w specjalnie przygotowanej strefie odbywały się różnego rodzaju animacje. Stowarzyszenie „Łaciata Wieś” zachęcało do spróbowania swoich sił w dojeniu krowy na czas, układaniu „łaciatych” puzzli oraz zagrania w gigantyczną planszową grę. Przy stoisku Stowarzyszenia „Ziołowieś Pępowo” można było degustować ziołowe herbaty oraz wziąć udział w warsztatach wytwarzania ziołowych mydełek. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzała Ochotnicza Straż Pożarna z Kębłowa. Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej prezentowało drezynę zachęcając do przejażdżek śmigielską kolejką, na Rynku wyjątkowo zaparkowały tego dnia dwa auta terenowe Stowarzyszenia Raptor 4x4, zrzeszającgo miłośników samochodów terenowych. Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko przywiozło ze sobą namiastkę Muzeum Tercetu Egzotycznego oraz pluszowe Słoneczne Misie, które rozbawiały zgromadzonych. Przeprowadzone zostały również zajęcia z wytwarzania kolorowych witraży przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Miejskiej Górki.
Spółdzielnie oraz organizacje prowadzące działalność zachęcały do zakupu swoich usług, produktów rękodzielniczych czy lokalnych przysmaków. W strefie animacji każdy mógł pomalować swojego kogucika, zrobić świeczkę z pszczelego wosku, pachnące mydełko, a na dzieci czekały kredki i kolorowanki oraz Dziewczyny z Drużyny – wolontariuszki z Łaszczyna, które malowały dziecięce buźki. „Podczas Jarmarku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było bardzo różnorodnie i kolorowo. Tą dobrą atmosferą udało nam się nawet przepędzić czarne chmury” – mówi Weronika Bota z Centrum PISOP.
Równolegle na scenie rozegrany został Turniej Liderów o statuetkę Złotego Koguta. Do Turnieju przystąpiło osiem drużyn składających się z przedstawicieli gmin z subregionu leszczyńskiego tj. reprezentantów jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a na ich czele stanęli liderzy lokalni którzy na co dzień animują społeczność z danej gminy. W Turnieju udział wzięły drużyny reprezentujące gminy subregionu leszczyńskiego tj. Krzemieniewo, Leszno, Rawicz (dwie drużyny), Śmigiel, Krzywiń, Włoszakowice, Święciechowa. Widowiskowe i różnorodne konkurencje, od wiedzowych przez kulinarne po taneczne, doprowadziły do wyłonienia triumfatora Turnieju – drużyny z gminy Włoszakowice. Zaraz za drużyną, która otrzymała statuetkę Złotego Koguta uplasowały się drużyny ze Święciechowy oraz dwie drużyny z Rawicza.
Zadaniem Turnieju było zintegrowanie mieszkańców całego regionu, pokazanie, że współpraca może się opłacać. „Drużyny musiały w pierwszej konkurencji dokonać swojej prezentacji, wymagało to wcześniejszego przygotowania, integracji całej społeczności. Efekt końcowy przygotowań wszystkich drużyn i ich prezentacja na scenie przerosła nasze oczekiwania, odgrywano scenki, były piosenki, wiersze, tańce, prawdziwe show” – dodaje Weronika Bota.
Organizatorem wydarzenia było Centrum PISOP przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Lesznie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Leszna.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP