Organizacje pozarządowe nie są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z przeciwdziałaniem korupcji – wynika z monitoringu „Mechanizmy przeciwdziałania korupcji w Polsce” przeprowadzonego przez Instytutu Spraw Publicznych i Transparenty International.
Organizacje pozarządowe i biznes otrzymały najniższe noty w raporcie z monitoringu. Biznes otrzymał 51 punktów (na 100 możliwych), a organizacje 56.
– Niska ocena organizacji wynika stąd, że ich aktywność w dziedzinie przeciwdziałania korupcji w Polsce jest słaba – tłumaczy dr Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych. – A dzieje się tak z różnych względów, m.in. z powodu niedofinansowania organizacji watchdogowych czy braku konstruktywnej współpracy trzeciego sektora z biznesem i administracją.
Zdaniem Marka Solona-Lipińskiego jest to przejawem wciąż zbyt niskiego poziomu zaangażowania społecznego w działania ograniczające korupcję.
– Niestety sami obywatele, nawet świadomi problemów społecznych, rzadko podejmują starania o zmianę sytuacji. W Polsce jest też mało organizacji watchdogowych, które patrzą władzy na ręce i upowszechniają standardy dobrego rządzenia – wyjaśnia badacz.
Raport jest rezultatem międzynarodowego projektu realizowanego przez Transparency International w dwudziestu pięciu krajach europejskich przy wsparciu Komisji Europejskiej. Celem badania było zgromadzenie danych na temat rzetelności życia publicznego – czyli systemów przeciwdziałania korupcji w poszczególnych państwach i ocena ich zdolności do poprawy jakości życia publicznego oraz praktycznego wdrażania idei dobrego rządzenia.
Analizy przygotowane przez badaczy ISP zostały oparte na opracowanej przez Transparency International koncepcji National Integrity System (systemu rzetelności życia publicznego). Przyjmuje się w niej, że korupcja jest bardzo złożonym zjawiskiem, które ma najczęściej głębokie uwarunkowania systemowe. Żeby skutecznie walczyć z korupcją, trzeba zwrócić uwagę na funkcjonowanie całej sieci instytucji publicznych – zarówno bezpośrednio odpowiedzialnych za przeciwdziałanie korupcji w Polsce, jak i tych, których głównym obszarem aktywności nie jest walka z korupcją, ale które odgrywają istotną rolę z punktu widzenia społeczeństwa i państwa.
– Nie jest więc to raport tylko o poziomie korupcji, ale raczej o tym, czy istnieją w naszym państwie odpowiednie zabezpieczenia przeciw korupcji – tłumaczy dr Makowski.
Po lupę wzięto: władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, sądownictwo, sektor publiczny, organy ścigania, Państwową Komisję Wyborczą, Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższą Izbę Kontroli, Centralne Biuro Antykorupcyjne, partie polityczne, media, organizacje pozarządowe i biznes. Wśród analizowanych instytucji najlepszą ocenę (88 punktów) uzyskała Najwyższa Izba Kontroli.
W czasie badania ocenie podlegało jednak nie tylko to, w jaki sposób określone instytucje publiczne są w stanie wpływać na poziom rzetelności życia publicznego, ale także jak owa rzetelność wygląda wewnątrz danej instytucji. Pod tym względem organizacje pozarządowe także nie wypadają najlepiej.
"Działalność organizacji pozarządowych pozostawia wiele do życzenia ze względu na transparentność” – piszą autorzy raportu i dodają – „Środowisko pozarządowe powinno dążyć do wyznaczenia i skuteczniejszego wdrażania wysokich standardów w zakresie udostępnia informacji, komunikowania się ze społeczeństwem, gospodarowania środkami publicznymi. Do tego z kolei niezbędna jest silniejsza federalizacja trzeciego sektora”.
Pobierz
Źródło: inf. własna, ISP