NGO.pl: Postanowiliśmy odejść nieco od Wielkiej Historii i polityki, żeby zastanowić się nad najnowszymi dziejami Polski w kontekście roli, którą odegrały w nich organizacje i ruchy społeczne.
Na oficjalnej stronie utworzonej z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy zobaczyć mapę świata z zaznaczonymi lokalizacjami, w których odbywają się okolicznościowe wydarzenia. Obszar Polski ukryty jest pod brązowymi i czerwonymi znacznikami (te pierwsze oznaczają akcję Niepodległa dla Hymnu, drugie – pozostałe wydarzenia), świętować możemy jednak na całym świecie: od Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii, przez Liban, Iran i Kazachstan, do Australii, Bali, Korei Południowej czy Peru. Zrozumiała skala obchodów tej okrągłej rocznicy nie przysłania jednak burzy, która – tradycyjnie już – co roku przetacza się w polskich mediach i, niestety, często także na ulicach. Na jakie hasła i poglądy jest miejsce w przestrzeni publicznej, a na jakie nie powinno go być? Kto jest „prawdziwym patriotą”? Jakie postaci powinniśmy czcić, jako bohaterów odzyskania niepodległości? Na te i wiele innych pytań nie istnieją jednoznaczne odpowiedzi, a polaryzacja naszego społeczeństwa z całą pewnością nie sprzyja ich poszukiwaniu.
Dlatego postanowiliśmy odejść nieco od Wielkiej Historii i polityki, żeby zastanowić się nad najnowszymi dziejami Polski w kontekście roli, którą odegrały w nich organizacje i ruchy społeczne.
Oddolnie dla niepodległości
Okrągła rocznica sprzyja podsumowaniom i ogólnym refleksjom. Dlatego tym razem zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w „świątecznej” debacie, której temat pozostawia dużą dowolność w interpretacji. Chcemy zastanowić się nad rolą organizacji i ruchów społecznych w budowaniu i utrzymaniu niepodległości, wolności oraz suwerenności w Polsce, zarówno w perspektywie historycznej, jak i dzisiejszej. O działaniach i zasługach Solidarności nie trzeba nikomu przypominać, lecz jakie inne ruchy społeczne przyczyniły się do wspierania wolności i niepodległości w naszym kraju? Jaka jest ich dzisiejsza rola w staniu na straży tych wartości?
Czy jest to rola wyjątkowa, w której sektor pozarządowy jest niezastąpiony? A może nieco przeceniamy nasze znaczenie?
Chcielibyśmy zaprosić nasze dyskutantki i dyskutantów do wskazania obszarów, na których ruchy i organizacje społeczne powinny skupić swoje działania, by wspierać i rozwijać zdobycze naszej najnowszej historii, szczególnie te wymienione powyżej: niepodległość, wolność i suwerenność. Być może są to kwestie edukacji: równościowej, patriotycznej lub obywatelskiej? A może, biorąc pod uwagę coraz głębsze podziały w naszym kraju, kluczowa jest rola organizacji jako mediatorów pomiędzy zwaśnionymi stronami?
Nasza debata może także być okazją do ogólnej refleksji na temat życia obywatelskiego w Polsce kiedyś i dziś. Jak oceniamy zaangażowanie obywateli w sprawy społeczne w ciągu ostatnich stu lat, a jak sytuacja wygląda obecnie? W jaki sposób organizacje mogą wyzwolić większe pokłady oddolnej energii?
Pytań jest wiele. Są one jednak wyłącznie naprowadzeniem, a nie ograniczeniem, dlatego zachęcamy do nadsyłania wszelkich refleksji i głosów w dyskusji pod ogólnym hasłem „Organizacje dla niepodległości”. Do debaty zaprosiliśmy przedstawicielki i przedstawicieli organizacji o zróżnicowanych profilach działania i zainteresowaniach. Zapraszamy i Was!
Masz zdanie? Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków + zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl!
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.