Organizacja nie działała – czy musi złożyć CIT-8 i sprawozdanie?
Obowiązkiem każdej organizacji jest składanie co roku CIT-8 i sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego. Jeśli stowarzyszenie czy fundacja tego nie zrobi, to członkowie zarządu organizacji mogą ponieść karę grzywny. Czy dotyczy to także tych organizacji, które nie obracały w minionym roku żadnymi pieniędzmi?
Niestety nie. Niezłożenie sprawozdania finansowego i CIT-8 może spowodować ukaranie grzywną osoby odpowiedzialnej w organizacji za wypełnienie tych obowiązków. Oznacza to, że członkowie zarządu mogą otrzymać, np. karę w postaci mandatu karnego nałożoną przez US (w 2013 roku w wysokości od 160 zł do 3200 zł - przyp. red.).
W przypadku fundacji lub stowarzyszenia odpowiedzialność za niezłożenie CIT-8 (do końca marca danego roku) i sprawozdania finansowego (najpóźniej do końca czerwca danego roku) ponoszą wszyscy członkowie zarządu, jeśli nie powierzyli, na podstawie umowy, prowadzenia spraw finansowych komuś innemu (np. pełnomocnikowi, doradcy podatkowemu, firmie księgowej). Choć to cały zarząd odpowiada za sprawy finansowe organizacji, to najczęściej za drobne wykroczenia US nakłada mandat na osobę kierującą zarządem, tj. prezesa/-kę.
Niestety nawet wtedy, gdy organizacja nie miała żadnych przepływów finansowych (żadnych pieniędzy nie dostała i żadnych nie wydała), musi wypełnić obowiązki podatnika. W wyznaczonych ustawowo terminach musi złożyć w urzędzie skarbowym tzw. zerowe zeznanie podatkowe (w roku 2013 w terminie do 2 kwietnia dla organizacji, dla których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy). Musi też przygotować zerowe sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie to idzie „normalnym trybem” – czyli musi zostać zatwierdzone przez odpowiednie władze (zazwyczaj jest to walne lub zarząd – co jest uregulowane w statucie) - w omawianym przypadku najpóźniej do 30 czerwca. Jeśli organizacja złoży deklarację CIT-8, ale po zatwierdzeniu w ciągu 10 dni nie złoży sprawozdania do urzędu skarbowego (co zdarza się bardzo często), w dalszym ciągu może zostać ukarana grzywną za jego niezłożenie (art. 54 § 3) lub złożenie jej już po terminie (art. 56 § 4).
Pamiętajmy, że sprawozdanie finansowe jest traktowane przez urzędy skarbowe jak deklaracja podatkowa (art. 3 pkt 5 Ordynacji Podatkowej) w związku z tym kary przewidziane za jego niezłożenie są takie same jak w przypadku niezłożenia deklaracji.
Art. 54 Kodeks karny skarbowy
§ 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 3. Za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną.