OPP nie zbierało 1%. Czy składa sprawozdanie do Narodowego Instytutu Wolności?
Czy specjalne obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku publicznego dotyczą wszystkich OPP, czy tylko tych, które korzystają z 1%? Wyjaśnia ekspertka serwisu poradnik.ngo.pl.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL WYJAŚNIA
Sprawozdawczość OPP – kogo dotyczy
Każda organizacja, w tym także organizacja mająca status pożytku publicznego (OPP), ma obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (popularnie nazywanego bilansem).
W zależności od wysokości przychodów OPP sprawozdaje się wg:
- uproszczonej wersji sprawozdania (przychody do 100 tys. zł), albo
- podstawowej wersji sprawozdania (przychody powyżej 100 tys. zł).
Baza sprawozdań OPP w internecie
Organizacje pożytku publicznego, których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy (czyli większość), mają czas na zamieszczenie sprawozdań w bazie do 15 lipca (w 2018 r. wyjątkowo do 16 lipca, ponieważ 15 wypada w niedzielę). Natomiast OPP, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego powinny umieścić sprawozdania w bazie sprawozdań OPP do 30 listopada.
Zamieszczenie sprawozdania (zarówno merytorycznego, jak i finansowego) polega na wypełnieniu on-line poszczególnych rubryk. Warto pamiętać, że sprawozdań nie trzeba wypełnić w jednym czasie. Do momentu kliknięcia „wyślij” dane można uzupełniać, modyfikować.
Dodatkowo zgodnie z przepisami organizacje pożytku publicznego mają obowiązek upublicznić swoje sprawozdanie merytoryczne i finansowe w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią wszystkim zainteresowanym osobom, w tym także poprzez umieszczenie sprawozdań na swojej stronie internetowej.
W 2015 r. zostało wyraźnie zapisane w ustawie, że organizacja pożytku publicznego musi zamieścić sprawozdania w bazie sprawozdań OPP po raz pierwszy za rok, w którym uzyskała status organizacji pożytku publicznego.
Sprawozdanie finansowe nie tylko do bazy sprawozdań OPP
Odpowiadając na pytanie: obowiązek sprawozdawczy bez względu na 1%!
Opisane w pytaniu stowarzyszenie otrzymało status OPP w listopadzie 2017 roku i nie miało możliwości ubiegania się o pieniądze pochodzące z 1% podatku w 2017 roku. Mimo to stowarzyszenie musi wypełnić obowiązki sprawozdawcze, które spoczywają na organizacji pożytku publicznego. Musi więc zamieścić w bazie sprawozdań OPP prowadzonej przez NIW-CRSO sprawozdanie merytoryczne i finansowe organizacji, nawet jeśli w składanym sprawozdaniu za 2017 r. nie wykazuje środków z 1%.
Podstawa prawna
1. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.
(…)
- Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
(…)
- Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
(…)
6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
6c. Organizacja pożytku publicznego, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe i merytoryczne ze swojej działalności, osiągnęła przychód nieprzekraczający 100 000 zł, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminie, o którym mowa w ust. 6 lub w ust. 6b, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w formie uproszczonego sprawozdania merytorycznego.
(…)
- Przewodniczący Komitetu określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 1 i 1a, oraz wzór uproszczonego sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 6c, kierując się potrzebą ujednolicenia składanych sprawozdań.
1. Dyrektor Narodowego Instytutu prowadzi w formie elektronicznej wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku z zeznań podatkowych składanych za rok podatkowy, i nie później niż dnia 15 grudnia roku podatkowego zamieszcza ten wykaz na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
- Dyrektor Narodowego Instytutu prowadzi wykaz, o którym mowa w ust. 1, do dnia 31 grudnia roku następującego po roku podatkowym.
- W wykazie, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się organizacje pożytku publicznego:
1) które w terminie zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe, o których mowa w art. 23 ust. 1 i 2, w roku, za który składane jest zeznanie podatkowe;
(…)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego (Dz. U. poz. 234), zobacz: akty prawne poradnik.ngo.pl
* OPP, które nie spełniły w terminie obowiązku sprawozdawczego mogą jeszcze liczyć na wyrozumiałość Dyrektora NIW-CRSO (specjalny tryb dla spóźnialskich OPP opisany jest w art. 27a. ust. 3a ustawy).
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23