Opolskie. Zasoby ludzkie opolskiego trzeciego sektora [RELACJA]
W dniach 2-3 czerwca 2014 odbyło się Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Opolskiego. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, a tych, którym nie udało się dotrzeć, zapraszają do przeczytania krótkiej relacji z tego wydarzenia.
Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Opolskiego było realizowane w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Realizatorami projektu są: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Realizatorem działań na terenie woj. opolskiego jest Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (OCWIP).
Regionalny FIP był wielkim świętem sektora pozarządowego.
Uczestnicy po pierwsze swoją frekwencją pokazali, że dyskusje i debaty na temat spraw III sektora są dla nich ważne. W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób.
Głosy, które pojawiały się w trakcie Forum pokazują jak wiele jeszcze jest do zrobienia zwłaszcza w aspekcie rozwijania pozytywnego dialogu między organizacjami pozarządowymi a samorządami. Ważne, że wspólne dyskusje i prezentacje pokazały jak wiele udało się już zrobić.
W programie FIP mieliśmy okazję posłuchać refleksji na temat rozwoju współpracy międzysektorowej na przestrzeni ostatnich 25 lat. Opowiadał o tym Zbigniew Wejcman, członek zarządu Sieci Splot, a jednocześnie członek zarządu Federacji MAZOWIA.
Udało się również zaprosić Łukasza Domagałę przedstawiciela Biura Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. Pan Domagała przedstawił niezwykle interesujące aspekty regulacji prawnych, związane z planami zmian w Ustawie Prawo o Stowarzyszeniach.
Większość czasu jednak zajęła praca warsztatowa, która dotyczyła następujących obszarów:
1) „Rady pożytku publicznego – prototyp reprezentacji sektora czy mechanizm jego kooptacji?”. Praca w grupach warsztatowych w kontekście zagadnień: ludzie w organizacjach; finanse organizacji; wizerunek organizacji i sektora; współpraca wewnątrz sektora
2) „Trzeci sektor dla Polski – rola sektora pozarządowego w rozwoju kraju”
Warsztaty w grupach na temat:
- Czym jest/powinien być III sektor?
- Co ma zmienić?
- W jaki sposób powinien to robić?
- W oparciu o jakie wartości powinien działać?
Pewne główne watki można zebrać w następujący katalog myśli, czasem pytań:
- wciąż jest za mało czasu – dwa dni to za mało, jest potrzeba częstszych spotkań w tak licznym gronie
- refleksje na temat współpracy organizacji pozarządowych z administracją samorządową miały raczej gorzki smak – wiele jeszcze jest do zrobienia
- słaba stroną trzeciego sektora jest niestabilna sytuacja pod względem miejsc pracy
- trzeci sektor to przede wszystkim ludzie – oni nie zawodzą
- organizacje pozarządowe mają odwagę zajmować się działaniami niszowi, których nikt nie jest w stanie się podjąć lub nie ma potencjału do tego
- trzeci sektor ciągle coś musi udowadniać – dlaczego jest tak małe zaufanie do organizacji non profit?
- trzeci sektor powinien uaktualniać swoją misje i wizje aby nie stać w miejscu
- czy III sektor jest dla administracji podmiotem czy przedmiotem?
- aby promować swoje działania to trzeba być szczerym, przekonującym i autentycznym – wtedy działania będą bardziej wiarygodne
- należy szanować wszelkie działania prowadzone przez organizacje pozarządowe – właśnie dlatego, że są one nieodpłatne. To organizacje - jej członkowie, pracownicy, wolontariusze piszą projekty aby ich bezpośredni adresaci nie musieli płacić za usługi
- jest ogromna potrzeba rozmawiania na temat nowych mechanizmów finansowania działań organizacji pozarządowych
- dyskusja nad faktycznym wpływem i rolą organizacji pozarządowych , na ile sektor pozarządowych jest szanowany, doceniany, dostrzegany przez otoczenie ?
- sektor pozarządowy to sektor, który ma wpływ na swoje otoczenie, organizacje mają wpływ na zmiany przepisów prawnych, na regulacje życia społecznego
- czy sektor pozarządowy jest gotowy na kolejną strategie (Strategia Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) , czy potrzebuje takiej strategii?
- ekonomizacja sektora pozarządowe wciąż wymaga wsparcia i animacji ze strony silnych i doświadczonych podmiotów
- dobry klimat dla trzeciego sektora – władze muszą liczyć się z organizacjami pozarządowymi, to partner bez którego nie możliwe jest już funkcjonowanie społeczne i publiczne
- sektor pozarządowych podejmuje wiele ważnych działań, wiele robi dla społeczeństwa, jednak wciąż musi „coś udowadniać”, a rozliczany jst przy tym raczej z „faktur” niż z efektów
- potrzeba jest wsparcia współpracy międzysektorowej , czego podejmować mogłyby się właśnie rady działalności pożytku publicznego.
Wszystkim uczestnikom Forum Inicjatyw Pozarządowych serdecznie dziękujemy – za ich obecność, za wkład, za myśli, za ciepłe, dobre słowa, za chwile refleksji, za przekonanie, że potrafimy jako sektor coś więcej niż tylko narzekać!
W trakcie FIP uczestnicy mogli składać na specjalnie do tego przygotowanej ścianie, życzenia! Wyniki tego koncertu życzeń zamieszczamy do pobrania.
Kolejnym krokiem będzie opracowanie materiału, który ostatecznie „rozprawi” się z tematem przewodnim, który przypadł naszemu regionowi w debacie III Sektor dla Polski, a temat dotyczy rad działalności pożytku publicznego.
W tym celu odbędzie się kolejne spotkanie Regionalnego Panelu Ekspertów Województwa Opolskiego w dniu 17 czerwca 2014 (szczegóły na stronie www.ocwip.pl).
Prace Panelu są otwarte i każdy przedstawiciel sektora organizacji pozarządowych może wziąć w nich udział – ZAPRASZAMY!
Pobierz
-
Koncert życzeń Uczestników
doc ・36.35 kB