Po raz kolejny osoby zaangażowane nie tylko w działania własnych organizacji, ale również w szeroko rozumiany rozwój sektora pozarządowego, spotkały się w ramach Forum Inicjatyw Pozarządowych – tym razem w Opolu – i pracowały nad ważnym elementem Strategii Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce. Opolska „pozarządówka” świętowała w dniach 2-3 czerwca 2014.
Tematem dla Opolszczyzny są rady działalności pożytku publicznego. Uczestnicy spotkania – a było ich aż 120, co potwierdza rangę, wartość i potrzebę zorganizowania Forum – bazowali między innymi na wnioskach i rekomendacjach dostarczonych przez Regionalny Panel Ekspertów, który również działa w ramach projektu „III sektor dla Polski”.
W tym miejscu warto przytoczyć cytat z jednego z aktywistów, który podzielił się z gośćmi Forum taką oto refleksją:
„…Otóż wszyscy w Polsce pracujemy nad ideą zmiany w III sektorze, nad wizją i ruchem, a każde z województw ma do przepracowania szczegółowego jedno z 16 narzędzi do tego, by tę wizję wspólną wdrożyć. My, jako opolskie, mamy rady pożytku. Ta metodyka powoduje, że - faktycznie - jako kraj tworzymy coś wspólnie, dokładając swoją cegiełkę i to niezbędną cegiełkę…”
Głosy, które pojawiały się w trakcie Forum pokazują jak wiele jeszcze jest do zrobienia zwłaszcza w aspekcie rozwijania pozytywnego dialogu między organizacjami pozarządowymi a samorządami. Ważne, że wspólne dyskusje i prezentacje pokazały, jak wiele udało się już zrobić. Ekspertem Forum był Zbigniew Wejcman, członek zarządu Sieci Splot, a jednocześnie członek zarządu Federacji MAZOWIA, który snuł refleksje na temat rozwoju współpracy międzysektorowej na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Ważnym wystąpieniem była również prezentacja Łukasza Domagały, przedstawiciela Biura Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, na temat planów zmian w Ustawie Prawo o Stowarzyszeniach.
Większość czasu jednak zajęła praca warsztatowa, która dotyczyła następujących obszarów:
1) „Rady pożytku publicznego – prototyp reprezentacji sektora czy mechanizm jego kooptacji?”. Praca w grupach warsztatowych w kontekście zagadnień: ludzie w organizacjach; finanse organizacji; wizerunek organizacji i sektora; współpraca wewnątrz sektora
2) „Trzeci sektor dla Polski – rola sektora pozarządowego w rozwoju kraju”.
Warto też odnotować warsztat „Masz głos, masz wybór” zrealizowany przez Magdę Mirys z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.
Obecnie Opolski Panel Ekspertów czeka opracowanie zebranych podczas Forum rekomendacji, tak, by zaprezentować je w Warszawie, podczas VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Opolskiego było realizowane w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Realizatorami projektu są: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Realizatorem działań na terenie woj. opolskiego jest Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (OCWIP).
Źródło: Dane organizatora