Projekt "AS czyli Aktywny Sołtys", poprzez rozwój sołtysów i nauczenie ich tworzenia projektów mogących uzyskać dofinansowanie w okresie projektowym 2007 – 2013, ma zintegrować i zmotywować mieszkańców gmin do podejmowania lokalnych inicjatyw. Projekt obejmuje swoim działaniem 13 gmin z powiatu opolskiego, dwie gminy z powiatu kluczborskiego - Lasowice Wielkie i Kluczbork, oraz gminę z powiatu namysłowskiego - Pokój.
Mamy ASa, czyli Aktywnego Sołtysa.
Stowarzyszenie Budkowice powstało ponad rok temu, a od samego początku jest żywo zainteresowane tym, co się dzieje w jego otoczeniu. Szczególną uwagę poświęca lokalnym inicjatywom, zwłaszcza dotyczącym szeroko rozumianej współpracy między różnymi jednostkami. W niewielkich miejscowościach najczęstszymi inicjatorami wszelakich pomysłów są zazwyczaj sołtysi oraz lokalni liderzy, których nierzadko skupia rada sołecka. Bywa jednak, że mają oni kłopoty z motywowaniem innych do działania oraz integracją, która jest niezwykle cenna w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Z rozmów przeprowadzanych z przedstawicielami innych gmin wynika, że podobne problemy są obecne w wielu sołectwach.
Stąd zrodził się pomysł na stworzenie projektu, który pomógłby zaradzić obecnej sytuacji. Projekt „AS czyli Aktywny Sołtys” realizowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury z Dobrzenia Wielkiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki działanie 7.3 Europejskiego Funduszu Społecznego ma za zadanie dać jego uczestnikom solidną wiedzę i narzędzia potrzebne do diagnozowania lokalnych potrzeb, pojawiających się problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. Projektodawcy starają się podnieść poziom wiedzy jego odbiorców w zakresie tworzenia i zarządzania projektami, które mogą podnosić jakość życia wszystkich mieszkańców okolicznych wsi. Projekt ten bazuje w dużej mierze na wymianie doświadczeń oraz utworzeniu nowych partnerstw, które mogą być wstępem do wzrostu integracji nie tylko między mieszkańcami poszczególnych miejscowości, ale również między całymi wsiami w województwie opolskim. Do integracji tej przyczynia się wspólna historia wielu mieszkańców oraz bogactwo i wielowątkowość tradycji, które w wielu miejscowościach nadal pozostają żywe. „AS czyli Aktywny Sołtys” ma zapobiec zmniejszaniu się obszaru aktywności społecznej oraz zanikaniu więzi sąsiedzkiej, która daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje wzajemne wsparcie.
W projekcie uczestniczy osiemnastu członków sołectw, którzy na co dzień borykają się z takimi problemami jak niska aktywność społeczna, słaba motywacja do podejmowania działań na rzecz szerszej społeczności, społeczne wykluczenie różnych grup czy brak dostatecznej informacji o możliwości realizowania różnych projektów. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego projekt „AS czyli Aktywny Sołtys” stwarza jego uczestnikom szansę na kreowanie rzeczywistości, w której żyją. Na szkoleniu i warsztatach zorganizowanych w ramach projektu zdobywają oni wiedzę z zakresu komunikacji interpersonalnej, prowadzenia negocjacji, współpracy w środowisku lokalnym, szeroko rozumianego partnerstwa oraz pozyskiwania dotacji przez tworzenie projektów i umiejętne zarządzanie nimi. Uwieńczeniem projektu będzie wydanie, przy współpracy całej grupy objętej szkoleniem, publikacji zawierającej wymianę doświadczeń, która powinna stanowić wstęp do dalszych działań podejmowanych w partnerstwie.
- Projektem „AS czyli Aktywny Sołtys” Stowarzyszenie Budkowice wraz z partnerem dowodzą, że pisanie projektów nie jest sztuką trudną, a dobrze napisany projekt może być niczym as wyjęty z rękawa – powiedział Piotr Koziol, przewodniczący stowarzyszenia. Dobrze przemyślany może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zarówno na małym jak i dużym obszarze. Najważniejsze to chcieć zmienić swoje otoczenie na lepsze i wiedzieć, jakich metod i narzędzi w tym celu użyć. Stowarzyszenie Budkowice i Gminny Ośrodek Kultury z Dobrzenia Wielkiego już to wiedzą i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z innymi.
Dobra praktyka w projekcie:
- tworzenie nowych partnerstw,
- współpraca przedstawicieli kilku gmin,
- praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności w działaniach na rzecz środowisk lokalnych.
Program realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet VII: Promocja integracji społecznej
Działanie 3: Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji
Konkurs nr 1/POKL/7.3/2009
Kwota dofinansowania - 49996 zł
Czas realizacji - 2.11.2009 - 31.05.2010