Za nami kolejna odsłona akcji „Miejska Dżungla”. 6 lipca trzydziestu uczestników wzięło udział w plenerze fotograficznym pn. „Razem możemy pokazać więcej” z elementami gry miejskiej wokół tematyki wolontariatu po Opolu.
Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy, które kolejno odwiedzały wskazane przez organizatorów zakątki Opola: komis społeczny „Graciarnia” prowadzony przez
Fundację „KrakOFFSka 36”, urokliwy Plac Wolności, „Kiosk Kulturalny” przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz Wieżę Piastowską.
W każdym z tych miejsc organizatorzy przygotowali krótkie spotkanie z przedstawicielami opolskich organizacji pozarządowych, którzy przybliżali uczestnikom ideę wolontariatu oraz opowiadali o ciekawych inicjatywach podejmowanych przez organizacje pozarządowe w naszym mieście. Dodatkowo na każdym punkcie uczestnicy mieli okazję do robienia zdjęć i wysłuchania porad z zakresu fotografii od specjalistów.
Dla wielu uczestników dużym zaskoczeniem okazał się budynek, w którym mieści się wspomniany już komis społeczny „Graciarnia”. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce w naszym mieście, gdzie stare i nieużywane przedmioty zyskują drugą szansę. Każdy mieszkaniec Opola może tu zostawić rzeczy, które już mu nie są potrzebne. Stare książki, kasety VHS, obrazy, naczynia, kanapy oraz wiele innych, często kolekcjonerskich eksponatów czekają tutaj na swoich nowych nabywców. Przestrzeń wokół Graciarni to Strefa Inicjatyw krakOFFska36. Jest tu m.in.: kolektyw "Rowerownia" - warsztat rowerowy, sala prób dla zespołów muzycznych, pracownia sitodruku. To tutaj odbywa się akcja „ Kuchnia społeczna”.
Bartek Pikul i Ewelina Szmyd z Fundacji „KrakOFFska 36” opowiedzieli nam też o najnowszym pomyśle tzw. „zielonej ścianie”, która powstaje przy Graciarni. W drewnianych paletach na ścianach będą rosły kwiaty, warzywa, zioła. Uczestnicy pleneru przynieśli swoje rośliny, które zasadzili w wyznaczonym miejscu. W ten sposób wspólnymi siłami udało się nam powiększyć tereny zielone w centrum Opola.
Kolejny punkt pleneru, to Plac Wolności i przestrzeń wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie Marta Szewerda oraz Maciej Dudaczyk opowiadali o działaniach
Fundacji dr Clown’a, jak również o wolontariacie. Dodatkową atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych fotoamatorów była nauka tworzenia zwierząt z balonów. Balon – jest bowiem głównym „narzędziem” pracy fundacyjnych clownów, którzy odwiedzają opolskie szpitale i spędzają czas z chorymi dziećmi.
Pod Młodzieżowym Domem Kultury, niedaleko Kiosku Kulturalnego mieliśmy okazję stworzyć wyjątkowe pudełka na zdjęcia. A to wszystko za sprawą Mirosławy Tomanik z Fundacji „Na zmianę”, która opowiedziała nam o działaniach swojej organizacji, jak również o tym co dzieje się w przestrzeni wokół MDK. Co roku odbywa się tam Ulica Kultury, impreza organizowana przez OPAK– Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. To miejsce, gdzie można angażować się w wolontariat w kulturze. OPAK zajmuje się animacją, reaktywacją i pobudzaniem do życia poprzez różne kulturalne wydarzenia. Zrzesza animatorów, artystów i aktywistów.
Fundację „Na Zmianę” tworzą dwie kobiety – Katarzyna Krause, pomysłodawczyni pleneru oraz Mirosława Tomanik, które na co dzień realizują wspólne cele i uzupełniają się wzajemnie w pracy społecznej. Do działania pobudza je możliwość stworzenia przyjaznej, rozwijającej i twórczej przestrzeni w której żyją.
Ostatni punkt był dla uczestników przysłowiową „wisienką na torcie”. Organizatorzy zagwarantowani uczestnikom wejście na świeżo odremontowaną Wieżę Piastowską, z której można było zrobić zdjęcia panoramy Opola.
Na koniec, wszyscy wspólnie udaliśmy się w kierunku Wyspy Bolko, gdzie w klubokawiarni „Laba” podsumowaliśmy i zakończyliśmy plener.
Teraz czekamy na efekty prac uczestników, czyli zdjęcia. Już niebawem będą one dostępne na
www.wiemy-pomagamy.pl i portalu MMopole, jak również w postaci wystawy fotograficznej. Więcej szczegółów wkrótce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom pleneru za liczne przybycie, gotowość do twórczej pracy i miło spędzony czas!