– Innej drogi nie ma. Tylko poprzez współudział, partycypację społeczną, wzajemne informowanie się i szukanie tych najlepszych rozwiązań – tak o prowadzonym od 2010 roku projekcie Estetyzacji i ożywienia gospodarczego Starego Miasta w Olsztynie mówi w filmie „Nic o nas bez nas” Piotr Grzymowicz, prezydent miasta. Film przedstawia zmiany, jakie zachodzą dzięki współpracy samorządu z mieszkańcami.
Olsztyn ma znaczący potencjał inwestycyjny i turystyczny. Dynamiczny rozwój miasta oraz boom inwestycyjny przyspieszyły narastanie niespójności wizualnej miasta. Brak dbałości o estetykę mógł trwale zmniejszyć atrakcyjność Olsztyna zarówno dla inwestorów, turystów jak i mieszkańców. Spójny i estetyczny wizerunek oraz atrakcyjna przestrzeń miejska mogłyby natomiast być czynnikiem wspomagającym napływ inwestorów i turystów, a przez to przyczynić się do ożywienia gospodarczego miasta.
Jesienią 2010 do Prezydenta Olsztyna zgłosiła się Marcelina Chodyniecka-Kuberska, społeczniczka, absolwentka ASP i projektantka. Przedstawiła spójną koncepcję wizerunku miasta. Prezydent utworzył stanowisko asystentki ds. estetyzacji miasta, obsadzając na nim autorkę ramowego programu estetyzacji.
Prace ruszyły. Rozpoczęły się spotkania z mieszkańcami, omawianie potrzeb i pomysłów na realizację. Były rozmowy, wywiady, konsultacje. Ostatecznie projekt objął sześć niezależnych podprojektów dotyczących przede wszystkim zaprojektowania i wyznaczenia spójnych zasad dla każdego z czterech istotnych obszarów decydujących o wyglądzie miasta, tj.: Strategia Meblowania Miasta, System Informacji Miejskiej, System Umieszczania Reklam, Zasady Grafiki Miejskiej Marki, a także dwa podprojekty, takie jak: Program Ożywienia Gospodarczego i Poprawy Estetyki Starego Miasta oraz Stworzenie Kodeksu Estetyzacji Olsztyna.
Projekt nie został jeszcze zakończony – jego zamknięcie planowane jest na koniec 2012 roku. Już teraz jednak można zaobserwować wiele pozytywnych zmian – Wzbudzenie w mieszkańcach zainteresowania ich otoczeniem jest największą wartością, którą udało nam się przez te lata wypracować – mówi Aneta Szpaderska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Olsztyna.
Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy