W piątek 24 października 2014 roku na olsztyńskiej starówce odbyła się gra miejska szlakiem św. Jakuba. Jej uczestnicy – tropem legendy o średniowiecznych pielgrzymach do Composteli – poszukiwali ukrytych na Starym Mieście stempli, zagadek i zadań.
O godz. 12.00 z budynku Starego Ratusza (Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie) wystartowała pierwsza z grup, które zgłosiły swój udział w międzyszkolnej grze miejskiej zorganizowanej przez Fundację Idź Dalej w ramach projektu „Na szlaku jakubowym o historii mojego miasta”. 20 uczestników gry, startujących w pięcioosobowych zespołach, miało za zadanie m.in. zebrać komplet pieczątek do swojego „paszportu pielgrzyma”, rozpoznać jakubowego pątnika wśród podróżnych na Dworcu Zachodnim i ułożyć „żywą strzałkę” z Wysoką Bramą w tle tak, by wskazywała kierunek marszu wędrowcom do Composteli.
Fabułę gry stanowiła legendarna opowieść o jednym z cudów św. Jakuba, który opisany został w pochodzącym z XII wieku Kodeksie Kalikstyńskim, o pielgrzymie, którego niewinnie posądzono o kradzież. Ocalić go miała interwencja Apostoła – patrona pielgrzymów. Cud - co prawda „oryginalnie” osadzony w realiach hiszpańskich – tym razem opowiedziany został w realiach średniowiecznego Olsztyna. Uczestnicy gry musieli więc wykazać się wiedzą dotyczącą nie tylko historii miasta, ale i pielgrzymowania szlakami Camino de Santiago.
Gra miejska była trzecim – po prelekcjach i warsztatach – etapem projektu, który dzięki wsparciu finansowemu programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2014” przybliżyć miał uczniom olsztyńskich liceów dziedzictwo kulturowe regionu, jakie stanowi europejski szlak pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Composteli. W projekcie uczestniczyły dwie szkoły – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Adama Mickiewicza oraz Liceum Ogólnokształcące nr 12 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie.
Źródło: Fundacja Idź Dalej