Olsztyn. Czy jest dla nas miejsce w polityce?
Za nami Olsztyńska Kawiarenka Obywatelska z tematem „Dyskusje na tarasie – Polityka a organizacje pozarządowe”. Spotkanie zorganizowało Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, udział w nim wzięło ponad 20 osób, w tym przedstawiciele olsztyńskich mediów, organizacji pozarządowych oraz polityków. Czas na podsumowanie.
Otwarte spotkanie przy kawie było okazją do dyskusji na temat współistnienia polityki i organizacji pozarządowych, ich relacji, przenikania się. Tematem dyskusji były trzy panele: „Polityka a organizacje pozarządowe”, „Czy organizacje pozarządowe powinny wejść do polityki?”, „Organizacje pozarządowe rozliczające polityków?”. Dyskusje poprzedziła sonda uliczna.
Przy omawianiu pierwszego panelu skupiono się na konsultacjach społecznych: jak funkcjonują, co dają. Omawiany był przede wszystkim przykład Olsztyna. Padło stwierdzenie, że konsultacje są nowością zarówno dla władzy, jak i dla społeczeństwa, ale mimo że musimy się jeszcze dużo nauczyć, to należy brać w nich udział.
Podczas debaty w drugim panelu większość głosów padła za nie włączaniem samych organizacji do polityki – „Nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem”. Jeden z uczestników przekonywał, że jego praca w stowarzyszeniu i bycie radnym nie koliduje ze sobą. Zarówno w polityce, jak i w organizacjach potrzebni są mądrzy i skuteczni ludzie.
W ostatnim panelu uczestnicy stwierdzili, że organizacje nie powinny rozliczać polityków. Mogą wytykać błędy, ale rozliczać powinni wyborcy. Rolą organizacji jest budowanie obywatelskości.
Spotkanie było współorganizowane w ramach projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego” przez Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.