6 marca 2014 w Olsztynie odbędzie się trzecie spotkanie grupy roboczej ds. konsultacji społecznych w ramach programu „Województwo konsultuje”.
Na poprzednim posiedzeniu, które odbyło się w lutym, członkowie mieli za zadanie zbadać 12 ustaw regulujących różne sprawy pod kątem konsultacji społecznych, zwracając szczególną uwagę na: procedury ich prowadzenia, zakres oraz grupę docelową.
Analiza pokazała, że w większości przedmiotowe dokumenty nie zawierały trybu konsultowania oraz możliwości udziału obywateli w tym procesie. Nie ma podstaw do zachwytu…
Obecna Uchwała Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotycząca trybu i zasad konsultacji społecznych również nie włącza mieszkańców w proces konsultacji. Ustalono, że jeśli zostanie przestrzeń czasowa w projekcie, grupa popracuje nad jej zmianą oraz poda rekomendacje, które wskażą jak postępować z pozostałymi Ustawami.
Dalsze prace grupy roboczej będą przebiegały według trzech „ścieżek”, zmierzających do wypracowania rezultatów mających ułatwić i wzmocnić proces konsultacji społecznych w województwie.
W ramach pierwszej zostanie wypracowana koncepcja platformy internetowej dającej możliwość konsultowania projektów prawa miejscowego. Druga ścieżka będzie polegała na opracowaniu praktycznego przewodnika prowadzenia konsultacji, który będą mogli wykorzystać przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządu. Trzecia zaś, to opis metody konsultacji – „open space”, który będzie zawierał rzeczowe wskazówki dotyczące zasad stosowania metody w prowadzeniu konsultacji społecznych.
Prace grupy od początku lutego są wspierana przez eksperta – Ulę Podurgiel, której zadaniem jest moderowanie przebiegu spotkań grupy oraz udział w opracowaniu wspólnie z jej członkami zarysu poszczególnych narzędzi konsultacji.
Efektem spotkań grupy będzie przeprowadzenie konsultacji dokumentu publicznego w oparciu o wypracowane narzędzia konsultacji. Wyniki z tego procesu będą poddane ewaluacji. Ocena ta będzie sprawdzianem, czy wypracowane narzędzia są skuteczne.
6 marca grupa robocza przystąpi do tworzenia zarysu przewodnika. Będzie to okazja do przelania na papier oczekiwań, potrzeb oraz pomysłów. Zostaną spisane zasady prowadzenia konsultacji, które doprowadzą do tego, że konsultacje staną się łatwiejsze i skuteczniejsze. Ważność tych działań polega na ty, że zarówno przedstawiciele ngo’s, jak i przedstawiciele samorządów ponieważ wspólnie będą decydować o wyglądzie oraz zmianie procedury konsultacji społecznych w regionie.
Projekt "Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w województwie warmińsko-mazurskim jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego"
Źródło: Federacja FOSa