FOSa, która łączy. Kilkadziesiąt organizacji, rosnące z roku na rok grono pracowników i współpracowników. Federacja Organizacji Socjalnych FOSa w ciągu dziesięciu lat istnienia stała się największą pozarządową koalicją na Warmii i Mazurach. Realizuje projekty, w których zaangażowane są tysiące ludzi. Jest ważnym partnerem władz samorządowych na poziomie regionalnym i lokalnym.
2005 Pomocna dłoń
W początkach działalności FOSa korzystała z lokalowej i kadrowej pomocy ESWIP i Warmińsko-Mazurskiego Banku Żywności. Pierwsze samodzielne biuro miała dopiero w 2-3 roku działalności, w pałacyku przy ulicy Kościuszki w Olsztynie. Skupiała już jednak wtedy 16 różnych organizacji. Jednoczenie się organizacji pozarządowych zauważyły instytucje samorządowe, którym zawsze lepiej rozmawiać z partnerem większym i zainteresowanym działaniem w różnych dziedzinach życia społecznego. FOSa od samego początku stała się partnerem Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Konsultantem, recenzentem i współorganizatorem wielu jego przedsięwzięć. W tym czasie powstała też pierwsza sieć branżowa - skupiająca kilkanaście organizacji (m.in. z Bartoszyc, Giźycka, Pisza, Elbląga, Olsztyna, Braniewa itd.) i działająca do dziś Sieć Organizacji Paliatywnych „Palium”, której szefuje Marian Nadziejko ze Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” z Braniewa.
- Do sieci należą organizacje pozarządowe albo same zajmujące się opieką paliatywną, albo współpracujące z jednostkami świadczącymi taką pomoc.
Postanowiliśmy służyć osobom potrzebującym pomocy, jakiej nie można się spodziewać po uspołecznionej służbie zdrowia i jednostkach opieki społecznej – mówi Marian Nadziejko dodając, że działająca przy FOSie Sieć jest jedyną taką w kraju. A opracowane w niej już w 2006 roku, przy wsparciu Stowarzyszenia ESWIP, standardy i zasady funkcjonowania opieki paliatywnej, to jedyny powszechnie dostępny (wystarczy wpisać hasło w Google) opis postępowania z pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej. Współpraca i dokonania Sieci Palium były pozytywnym impulsem wzmacniającym organizacje socjalne do tworzenia kolejnych sieci branżowych; obecnie jest ich siedem, w różnych stadiach tworzenia i rozwoju.
Źródło: Federacja Fosa