Oklaski znad fiordu. Zakończone tournee Hajnówki Centralnej - Stacji Kultury do Norwegii
Do Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury powróciła z tournee po Norwegii i Polsce ekipa artystyczna zaangażowana w spektakl „Metamorphisis transitus” w reżyserii Darka Skibińskiego z hajnowskiego A3Teatru. Spektakl, którego premierę zobaczyli w czerwcu mieszkańcy Hajnówki, tym razem wystawiony był nad fiordem Hardanger. Liderem projektu jest Hajnówka Centralna – Stacja Kultury.
Oklaski znad fiordu. Zakończone tournee Hajnówki Centralnej -Stacji Kultury do Norwegii
Do Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury powróciła z tournee po Norwegii i Polsce ekipa artystyczna zaangażowana w spektakl „Metamorphisis transitus” w reżyserii Darka Skibińskiego z hajnowskiego A3Teatru.
Spektakl, którego premierę zobaczyli w czerwcu mieszkańcy Hajnówki, tym razem wystawiony był nad fiordem Hardanger, w miejscowości Lofthus w Norwegii oraz w Goleniowie. Zgodnie z projektem polsko-norweskim Następny krok: sztuka bliżej natury, dzięki któremu przedstawienie zostało sfinansowane, spektakle odbyły się także u partnerów projektowych Hajnówki Centralnej. A są nimi dwa uniwersytety ludowe: Hardanger Folkehogskule w Lofthus i Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, niedaleko Goleniowa. Liderem projektu jest Hajnówka Centralna – Stacja Kultury, a autorką Agata Rychcik-Skibiński.
Projekt jest wielowątkowy, dzięki niemu powstał m.in. nowy mural na ścianie hajnowskiego dworca, na podstawie zdjęć ze Stowarzyszenia Potomków Pierwszych Hajnowian. Odbyły się w Hajnówce warsztaty tworzenia kostiumów cosplay prowadzone przez norweskich ekspertów z Hardanger Folkehogskule. Przeprowadzono konsultacje społeczne z tzw. grupami defaworyzowanymi wśród nich z osadzonymi w Zakładzie Karnym. Powstała mobilna scenografia, którą ekipa techniczna Hajnówki Centralnej zawiozła ostatnio do Norwegii i do Goleniowa. No i wyreżyserowano oraz wystawiono spektakl „Metamorphisis transitus”.
Spektakl został znakomicie przyjęty przez publiczność zarówno w Norwegii, jak w Polsce. Były owacje na stojąco i dłuuugie rozmowy po przedstawieniach: o ludzkiej kondycji, o metaforze losu jako podróży, od narodzin do śmierci, o świetnej (bezsłownej) grze aktorskiej Grażyny Tabor i Hanninga Farnera. Uniwersalna okazała się zarówno opowieść, którą stworzył Darek Skibiński, jak też muzyka, którą skomponował i wykonał Jacek Hałas. Przedstawienie pokonało barierę języków, granic, kultur. Widzowie byli poddani magnetycznemu wpływowi ruchu scenicznego, przejmującej muzyki, wideoprojekcji, za którą odpowiedzialne były wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności, które odbywały staż w Hajnówce Centralnej: Ilona Tane z Hiszpanii i Waad Naily z Tunezji. Komplementowano ekipę artystyczną za profesjonalizm, nowoczesność środków wyrazu i wywołanie wielu refleksji oraz wzruszeń.
W spektaklu w Norwegii uczestniczyli m.in. wykładowcy i studenci Hardanger Folkehogskule, którzy m.in. zajmują się tworzeniem kostiumów cosplay. Byli także przedstawiciele Polonii, która licznie zamieszkuje rejon Hardanger, znany z uprawy jabłoni i śliw oraz z atrakcji turystycznych; znajdują tu pracę przy zbiorach owoców i w hotelarstwie. Bardzo ucieszyli się ze spotkania z polską sztuką na wysokim artystycznym poziomie. Otrzymaliśmy także organizacyjne wsparcie i życzenia artystycznych sukcesów ze strony Ambasady Polskiej w Oslo.
Przed przedstawieniem aktor Norweg, Hanning Farner – sceniczny partner Grażyny Tabor, wygłosił po norwesku krótkie powitanie w imieniu reżysera oraz następujące streszczenie przedstawienia. Powiedział do norweskiej widowni: „Zapraszamy na spektakl, który wyreżyserował Dariusz Skibiński. To znany polski reżyser. Pracuje w Hajnówce Centralnej Stacji Kultury, blisko wschodniej granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Dziś spotykają się u was dwa krańce Europy – zachodni z Norwegii i wschodni z Polski.
Wielu ludzi jest w drodze, przy wschodniej granicy migranci chcą za wszelką cenę przedostać się do Europy z rejonu Azji. Ten motyw drogi, przekraczania granic, zainspirował reżysera do stworzenia sztuki o ludziach, którzy są w drodze i o życiu, które jest… podróżą, od narodzin do śmierci.
Zanim powstało przedstawienie, zaangażowana była społeczność lokalna, samorząd, tzw. grupy defaworyzowane, wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności w Hajnówce… rozmawialiśmy o tym jak to jest być w podroży, emigrować, szukać własnej drogi. Jak nie być wykluczonym ale zostać włączonym w nową społeczność.
"Metamorphosis transitus" - spektakl, który obecnie wystawiamy powstał w ramach projektu polsko- norweskiego. Jest to przedstawienie w gatunku teatru fizycznego, bezsłownego. Zrozumiały jest więc dla każdej widowni. Dotyczy nomadycznego motywu - przekraczania granic, wędrówki, emigracji, nadziei i traumy…
Życzymy dobrego odbioru.”
Tak było. Dzielimy się z radością informacją o sukcesie.
Beata Kubiszyn-Puka
Hajnówka Centralna – Stacja Kultury
Źródło: Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka"